Според написот откако страната била хакната продолжила да функционира под надворешна контрола што довело до недоразбирања и дезинформации.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 септември, 2019 11:01

Вашингтон Пост: Бизнисмен од Северна Македонија ја хакнал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бизнисмен од Северна Македонија ја киднапирал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, Доналд Трамп, разговарале за прашања кои ги мачат ветераните и каде се споделувале  конзервативни мемиња. Страната имала повеќе од 100.000 следбеници, пишува Вашингтон пост во сторијата објавена вчера.

Според написот откако страната била хакната продолжила да функционира под надворешна контрола што довело до недоразбирања и дезинформации.

Овој пример се посочува како студија на случај во анализа за тоа како парите, политиката и дезинформациите кои се шират преку интернет играат улога во пресрет на претседателските избори во САД.

Сторија на Вашингтон Пост…

Според сторијата ветераните и активниот армиски персонал се особено вреден таргет за манипулација поради тоа што гласаат во висок процент и можат да влијаат врз другите кои се восхитуваат на лицата со стаж и служба во армијата.

„Сагата на „Ветераните за Трамп“ е студија на случај за тоа како дезинформациите и политичкиот активизам можат да се испреплетат, и како линијата меѓу домашните и странските актери може да се замагли во светот на on lineмедиумите каде налозите на социјалните мрежи можат да бидат купени, продавани, па дури и киднапирани“, пишува „Вашингтон пост“.

Преземањето на фејсбук страната на американските ветерани, според сторијата на „Вашингтон пост“, почнува со навидум наивна понуда која пристига до администраторите и сопствениците на групата, а доаѓа од лице кое се претставува како Андреј Спасовски. Спасовски им нуди да им генерира профит преку нивната страница со тоа што ќе му дозволат да постира реклами, а при тоа ветува профит од десетици илјади долари годишно. Овие трансакции требало да се одвиваат преку компанијата „Ад Брејк“ за која подоцна дознаваат дека е регистрирана во Куманово.

Извор Курир.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сите овие монтирани случаи и местенки, вклучително и за ова што сега очајно се повторува, издишаа како балон, затоа што за измислици не може ниту да има докази – ни изјави Заев.

Вице Заев за Фокус: Ова се измислици- Ме потсетува на времето од РЕЖИМОТ, времето на јавен отстрел на семејства и монтирани случаи во судството

Струмичкиот бизнисмен Вице Заев, брат на лидерот на СДСМ и експремиер Зоран Заев, реагира...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека Комисијата за заразни болести, по повод новите препораки на Светската здравствена организација за ширењето на корона вирус, кој веќе има епицентар во Вухан заклучи дека нема простор за паника.

Од утре превентивни мерки во Македонија од корона вирусот

Од утре ќе се превземат превентивни мерки за коронавирусот и ќе се скенираат со термална...

Рускоска тврди дека тогаш на распит биле повикани Зоран Заев и неговиот брат, Вице, но поради немање докази случајот во 2018 е затворен.

Случајот беше затворен поради немање докази- се огласи Рускоска по новата бомба од „ЛА ВЕРИТА“

По објавената снимка во италијанскиот весник Ла Верита, насловен “Купопродажба на...

Постоечката документација во Обвинителството за борба против организиран криминал во Скопје поседува извадоци од снимени разговори од кои може да се заклучи дека експремиерот Зоран Заев заедно со неговиот брат Вице Заев, зборувајќи отворено на телефон, управуваат со развиена мрежа за купување гласови базирана на пари и уцени, со цел добивање гласови, посебно од Ромите кои живеат во Струмица.

„Ла верита“: Зоран Заев плаќал по 10 евра за гласови

Откако вчера објави скандал насловен “Купопродажба на гласови во Македонија” денеска...