НЦА оценува дека дрогата во повеќе наврати била внесувана во Велика Британија во периодот меѓу февруари 2017 и октомври 2018., скриена меѓу зеленчук и сокови на товарни бродови до британските пристаништа.

Објавил: Перо Милчин | 8 октомври, 2019 18:49

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Разбиена најголемата нарко-банда, прошверцувале 50 тони кокаин и хероин!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Тринаесет мажи, на возраст меѓу 24 и 59 години, се осомничени за припадност на британски огранок на меѓународната криминална група. НЦА прецизира дека за таа цел тие користеле фиктивни холандски и британски компании.

Лицата од Холандија прошверцувале над 50 тони хероин, кокаин и марихуана, вредни повеќе милијарди фунти.

Обемот на криумчарење бил утврден откако во септември 2018 година биле пресретнати три карго од 351 килограм кокаин, 92 кг хероин, 250 кг марихуана и 1.850 кг хашиш, со вкупна вредност од 38 милиони фунти (42,3 милиони евра) во препродажба. Во рамки на истрага, во април во Холандија беа уапсени четворица мажи и две жени, кои ќе бидат екстрадирани на Велика Британија.

Африка моментално станува најнов центар за испорака на кокаин во Европа.

Административниот шеф на американската Агенцијата за борба против трговијата со дрога (ДЕА), Карен Тенди изјави дека Африка би можела да стане најнова светска ноќна мора, затоа што колумбиските нарко шефови тој континент планираат да го претворат во центар за испорака на кокаин во Европа“.

Според неа, американските служби за борба против трговијата со дрога, стануваат се позагрижени поради улогата што Африка би можела да ја има и како транзитна област за дрогата наменета за европскиот пазар и од југозападна Азија, особено од Авганистан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не го крие своето разочарување од одлуката, на која тие се обидоа да влијаат, бидејќи сметаат дека изборот на Хуавеј е удар за демократијата и значи отворање на вратата за тоталитарен кинески режим во Европа.

Трамп има пеколен план за Хуавеј: Америка ги купува Нокиа и Ериксон за да се спречи проширување на кинезите?

Велика Британија дозволи на Хуавеј да гради 5G мрежа во земјата, но со ограничување...

Директорот на болницата во Вухан, Лиу Жиминг, починал денеска во 10:30 часот по локално време. Жиминг е вториот доктор кој почина како последица од коронавирусот.

Почина директорот на главната болница во Вухан-го загуби животот од коронавирусот

Тажна вест ја потресе Кина, откако денеска беше соопштено дека од смртоносниот коронавирус...

Во една од привремените болници во Вухан, тим за медицинска помош од автономниот регион Синџанг измисли неколку едноставни движења за да ги расположи болнитеод коронавирусот. И додека повеќето луѓе во државата стравуваат од опасниот коронавирус,  овој подиум е полн со живот.

ПОДИУМОТ Е СПРЕМЕН: Со песна и танцување ги лекуваат пациентите заболени од коронавирус!

Терапијата со песна и танц е подеднакво делотворна како и медицинската терапија. За...