„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Објавил: Сара Фемина | 26 јуни, 2022 11:04

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како дел од новите санкции воведени поради руската инвазија на Украина, објави Даунинг стрит на првиот ден од самитот на Г7 во Германија.

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7. Забраната треба да стапи на сила наскоро.

Русија е важен производител на злато чиј извоз во 2021 година изнесуваше речиси 15 милијарди евра, според Даунинг стрит.

Забраната за злато на Лондонската берза, важен финансиски центар за размена на суровини, ќе биде „огромен удар за капацитетот на Путин за собирање средства“, додаде британската влада.

Мерката нема да важи за златото извезено од Русија пред стапувањето во сила на ова ембарго.

Важен самит на Г7

Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе ги пречека лидерите на Г7, на почетокот на тридневниот самит.

Самитот се одржува со многу помрачен тон отколку кога лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите држави се состанаа за прв пат од почетокот на пандемијата на Ковид минатата година.

Се очекува лидерите на Г7 да покажат единство за поддршка на Украина и да продолжат да вршат притисок врз Кремљ онолку долго колку што е потребно.

Самитот се одржува во замокот Елмау во подножјето на највисоката германска планина, Цугспице. На истото место Германија беше домаќин на лидерите на Г7 во 2015 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...