Во оваа насока, професор Марковски потенцира дека доколку се развие вакцина пред пред 2022, тоа само ќе биде потврда на теориите на заговор дека со нејзиното производство е започнато пред да се појави болеста и пред да се прогласи пандемија со Ковид-19.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 јули, 2020 16:25

ВЕЛО МАРКОВСКИ: Вакцина против вирус не се прави за една година

Фото/Текст извор: ©Фактор.мк

Некој што веќе се изборил со корона вирусот, не може повторно да биде позитивен, смета инфектологот Вело Марковски, кој во интервјуто за Фактор, својот став го темели на мислењето дека брзите ПЦР тестови за Ковид-19 не се најсоодветни.

Очигледно е дека во светот постојат интереси пандемијата да потрае. Кога навистина би се оставило исклучиво на науката да бара решение, верувам дека за краток период ќе се најде решение. Во време кога тие што знаат се маргинализирани (со стотина други ставови), кога јавноста лицитира кој колку може и знае, кога реферудумски треба да одлучиме кое е решението, само не води кон дното. За сите големи проблеми во медицината решение нашле поединци, или одредени научни институции. Во паника не може сигурно да се носат добри и исправни решенија.

Според него, светот нема да ја добие посакуваната вакцина преку ноќ, бидејќи, како што вели, целиот процес има голем број фази. Нагласува дека очекувањата на луѓето дека многу скоро научниците ќе развијат вакцина, а особено поради наметнатото верување дека тоа е едиснтвен спас од пандемијата е многу поопасно од самиот вирус. Во оваа насока, професор Марковски потенцира дека доколку се развие вакцина пред пред 2022, тоа само ќе биде потврда на теориите на заговор дека со нејзиното производство е започнато пред да се појави болеста и пред да се прогласи пандемија со Ковид-19. За него, повеќе од очигледно е дека во светот постојат интереси пандемијата да потрае, бидејќи, како што појаснува, ако овој проблем беше оставен само на науката, за кус период ќе имаше разрешница.  

Последните денови сведоци сме на случаи на повторна зараза и тоа во краток временски период кај граѓани кои претходно го прележале корона вирусот, дали е тоа случај и со останатите респораторни вируси и зошто ова се случува?

Д-р. Марковски: Не, тоа не е можно. Такво нешто не може научно и стручно да се објасни. Единствено како асоцијација ми иде вицот “зошто босанец го боли окото кога пие кафе“ – затоа што не го вадел лажичето од филџанот. Треба сериозно да се анализираат сите добиени резултати дали се во корелација со клиничката слика. При тоа, ова е уште еден доказ за многу пати изнесените ставови од мене, но и од многу други колеги дека ПЦР техниката не е најсоодветна за докажување инфекција и/или болест  кога е во прашање која било горнореспираторна инфекција, во случајов КОВИД-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...