Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

Објавил: Сара Фемина | 12 ноември, 2019 20:41

ВЕНЕЦИЈА ПОД ВОДА: Поплавени кафани, продавници, затворени градинки, но дождот не мисли никако да запре!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Туристите и жители на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го преплави поголемиот дел од градот лагуна.

Водата ги преплави кафаните и продавниците, а поради лошата временска прогноза затворени се и градинките, пренесува АП.

Во многу хотели се наоѓаат и пластични чизми за еднократна употреба. АП наведува дека туристите во хотелите носат чизми над колена.

Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

Водата ги преплави кафаните и продавниците, а поради лошата временска прогноза затворени се и градинките, пренесува АП. foto: EPA / Andrea Merola

 

Исто така денеска Хрватска беше погодена од бура, која создаваше големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер.
На Јадранската магистрала можни се одрони, па возачите се предупредуваат да ја прилагодат брзината на движење на условите на патот.

Пожарникарските служби се на терен, каде интервенираат поради паднати стебла на сообраќајници во Дубровник и околината на градот. Во текот на днеот во Дубровник брзината на ветрот достигна и 143 километри во час.

Слично невреме го погоди и Сплит, каде ветрот корне дрвја и поместува контејнери. Од бурата падна и фасадата на едно сплитско училиште, пренесува хрватскиот весник „Јутарњи лист“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој посочи доколку се покаже дека одржувањето на Олимпијадата во Токио ова лето е премногу опасно поради епидемијата на коронавирус, рече дека во тој случај најверојатно организаторите ќе го откажат настанот.

Олимпијадата во Токио ќе биде откажана поради Коронавирусот ?

Олимписките игри 2020 година кои треба да се одржат во Токио постои можност да бидат...

Анџело Борели, шеф на регионалната агенција за цивилна заштита, рече дека сите тројца што починале денеска биле постари лица, на 83, 84 и 91 година.

Нови четири смртни случаи од коронавирусот во Италија

До сега 11 лица починаа како последица од новиот смртоносен коронавирус, објавија денеска...