Вечер ја провери оваа информација и утврди дека проектот има целосна проектна документација за машинскиот дел вклучително и елекетриката. Освен ова, проектот поминал и ревизија каде што ова е констатирано и нема никаков основ доцнењето да се правда со наведените причини, а при вакво доцнење на изведувачот Интракат од Грција, особено без основ, Министерството за здравство како инвеститор има законска обврска да ја активира банкарската гаранција во износ од 3,5 милиони евра.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 јануари, 2020 15:52

Венко Филипче ГО ПОТВРДИ КРИМИНАЛОТ ЗА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА ШТИП

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за здравство како инвеститор на Клиничката болница Штип во градба, поточно министерот Венко Филипче како и неговата колешка која е задолжена за финансии во владата, Нина Агнеловска и дефинитивно навлегоа во криминал со градбата на Клиничката болница во Штип и нема никаква можност оваа постапка да помине без одговорност, објави Вечер.мк

Имено, како што пишуваше порталот Вечер, градбата на Клиничката болница во Штип доцни веќе втора година со образложение дека во деталниот проект немало и проект за машински дел, електрика на објектот. Вечер ја провери оваа информација и утврди дека проектот има целосна проектна документација за машинскиот дел вклучително и елекетриката. Освен ова, проектот поминал и ревизија каде што ова е констатирано и нема никаков основ доцнењето да се правда со наведените причини, а при вакво доцнење на изведувачот Интракат од Грција, особено без основ, Министерството за здравство како инвеститор има законска обврска да ја активира банкарската гаранција во износ од 3,5 милиони евра. Но,гаранцијата не е активирана а министерот Венко Филипче дава согласност за одложување на градбата веќе втора година на штета на државата.

Порталот Вечер обелодени дека Венко Флипче го признал криминалот со Штипската болница…

Освен ова, Венко Филипче решава да даде и дополнителни 7 милиони евра за машинска опрема, за електрика на изведувачот. Вечер дознава дека на 29.12.2019 година, непосредно пред Нова година, на вонредна седница на владата одлучено е да се постапи по барањето на Венко Филипче и на изведувачот Интракат да му се доделат и исплатат дополнителни 7 милиони евра за непредвидени трошоци при измени во проектот. А измените во проектот не се, согласно закон, извршени од проектантот туку од трета проектна фирма, Мегарон Скопје, без согласност на проектантот.

И, со тоа по трет пат е извршен криминал во градбата на Клиничка болница Штип. Имено, вредноста на тендерот за проектот е околу 27 милиони евра, а Венко Филипче и владата на Зоран Заев донееле одлука да се доплатат 7 милиони евра за непредвидените трошоци што е – надвор од законот. Законот вели дека доплата на тендер може да се изврши за најмногу 20% од основната вредност на тендерот, а тоа е до најмногу 5,6 милиони евра а во овој случај се иплаќа над тоа, 7 милиони евра на Изведувачот Интракат.

Обвинителството не гледа причина да се вклучи во овој криминал.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ескалираше ситуацијата на протестот против бугарскиот предлог кој се одвива трет ден по ред пред Владата.

Граѓани кои излегоа да го изразат својот револт ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаат кон Влдата.

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, кажа пејачот Ламбе...

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа...

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од...