Кога обвинителката Ленче Ристовска му укажа дека прашањето се однесува на тоа дали има сознанија дека некој изнесувал материјали од СДСМ, Верушевски одговори па да со овој пример се гледа, а тоа „ако сте ги слушале материјалите, се слуша и таму“.

Објавил: Валерија Петрова | 10 октомври, 2019 18:29

Верушевски открива: Висок функционер на СДСМ ги кодошел симпатизерите на партијата во МВР

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Нови теории на Верушевски денеска во судницта. Тој за време на сведочењето за случајот Тврдина изјави дека преку бомбите откриле како се одвивало политичкото надмудрување меѓу власта и опозицијата за да се дознаат информации за политичкиот противник. За време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, Верушевски тврди дека имало пробив и истекување на информации од СДСМ кон ВМРО-ДПМНЕ за партиските симпатизери на тогашната опозиција кои работеле во МВР.

-Во ваквото надмудрување се сеќавам на еден пример кога Илија Димовски имаше голем успех и ги обезбеди документите за симпатизери на СДСМ во МВР. Тие информации Димовски ги предал на тогашната министерка Гордана Јанкуловска (и таа беше присутна на рочиштето како обвинета). Во истрагата наша откривме дека висок партиски функционер на СДСМ ги предал тие информации, рече Верушевски, кој е сведок на обвинителството

Поранешниот разузнувач и советник на премиерот Заев, денеска пред судот излезе со нови теории околу вината за прислушкувањето, работата на СЈО и притоа одбиваше директно да одговара на некои прашања на обвинителството.

Кога обвинителката Ленче Ристовска му укажа дека прашањето се однесува на тоа дали има сознанија дека некој изнесувал материјали од СДСМ, Верушевски одговори па да со овој пример се гледа, а тоа „ако сте ги слушале материјалите, се слуша и таму“.

Верушевски првин во завиена форма, но потоа и директно го обвини екс премиерот Никола Груевски дека е организатор на нелегалното прислушување и дека со себе има однесено многу повеќе материјали отколку има во СЈО. Колку однел ќе се покажело со вештачењето на обвинителството во процесот. За истото ги обвини и другите бегалци, Горан Грујовски и Никола Бошкоски.

Исто така и премиерот Зоран Заев треба да се појави како сведок на наредното рочиште за случајот „Таргет и Тврдина“, кое е закажано за 24 октомври.

Премиерот ќе треба да сведочи за своите сознанија за нелегалното прислушување во УБК, по барање на Обвинителството.

Повеќе прочитајте ТУКА 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...