Таа иронично вели дека ако треба ќе престанеме да дишеме, ама да си градите, мислејќи на тоа дека можеби е подобро да се направат паркчиња и да се посадат дрва.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 ноември, 2019 10:22

Весна Бејби: И така сите ќе умреме, барем вие да си градите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Познатата македонска актерка Весна Бејби Петрушевска по информацијата дека Општина Кисела Вода во Расадник планира да гради 100 нови згради револтирана се огласи на соцјалните мрежи.

Весна Бејби Петрушевска на социјалните мрежи остро реагираше поради одлуката во Расадник да се градат 100 нови згради

Таа иронично вели дека ако треба ќе престанеме да дишеме, ама да си градите, мислејќи на тоа дека можеби е подобро да се направат паркчиња и да се посадат дрва.

Јас предлагам во Кисела Вода (многу убава и зелена општина, таму живеам де) да си градите и ич да не ви чуе! Колку паркови имаме, па дрвја…Просто се удирам од дрвја кога шетам кучиња…Па тоа едни раскошни зелени површини чиниш Швајцарија…

За паркинг да не отварам уста (јас се паркирам и на копно и на вода)…И така сите ќе умреме, барем да си градите.

ДУП МУП сè по список да си терате од Кисела Вода Изворска да направите. Сега не се дишело, туф голема работа. Ако треба ќе престанеме да дишеме, ама да си градите, порача Бејби преку социјалните мрежи.

Инаку бурни реакции имаа и граѓаните откако беше објавено дека општина Кисела Вода планира да гради 100 стамбени згради во единствениот слободен простор во Расадник.

Услов за тоа е да се усвои Деталниот урбанистички план на Општина Кисела Вода, по што на приватни земјишта ќе никнат четикрикатници, шескатници и петнаесткатници, објави ТВ Телма.

Автомобили на тротоарите, градежни работи и малку зеленило е сликата која денеска може да се види во Расадник. Ова ги натерало жителите на скопска Кисела Вода да упатат претставки до општината. Граѓаните велат дека ваквата одлука општинарите ја донеле нетранспарентно, но и дека нема потреба од нови станбени објекти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Не остана рамнодушен ниту лидерот на ВМОР- ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој на својот Фејсбук провил напиша дека Македонскиот јазик постои а сите негации на него се дело на власта во Македонија која како што вели лесно тргува со најскапите работи на нашата земја.

Мицкоски: Македонскиот јазик постои, тој е посебен и им припаѓа на Македонците

По вчерашата скандалозна одлука на Бугарската академија која спори со МАНУ дека македонскиот...

А, до тогаш Заев “путуј” во темната страна на историјата, зошто уште 22 дена премиер и никогаш повторно! Напиша на Фејсбук, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Јанушев: Куферот кој не стигнал до Заев всушност требало да заврши кај него

Излезе информација “Куферот со пари не стигнал до Заев”. Владината пропаганда, истата...

Груевски во својата објава негира дека се работело за принцип на оф-шор, туку дека идејата била да се привлечат мултинационалните финасиски компании своите главни седишта да ги префрлат во Македонија, а Скопје да стане финансиски центар како Лондон.

Груевски: Сакавме Македонија да функционира како комбинација на Англија и Луксенбург

Поранешниот премиер Никола Груевски кој моментално се наоѓа во Будимпешта на својот...

Заслепени од сјајот на моќта, глуви од фалбите кои сами за себе ги кажуваат, водени од личните интереси и ситните страсти, не можат да видат дека овде врие.

ДУРЛОВСКИ: Се додека лојаноста кон Македонија ни е на прво место, ќе се избориме за подобар живот!

Прво го игнорираа нашиот глас, потоа не исмеваа, навредуваа, набедуваа, се бореа против...