Во емисијата беше прашан зошто две години се анализираше состојбата на МВР, министерот истакна дека тоа е лоша констатција во јавноста.

Објавил: Весна Петровска | 11 јуни, 2019 22:05

Ветинг во МВР мора да има: Спасовски открива – Има вработени во МВР побогати од бизнисмени

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој вечерва е  гостин во емисијата „Отворено“на телевизија 24  изјави дека ветингот на полицијата и другите институции е повеќе од потребен.

Веингот ќе почне за еден месец, а досега сто полицајци биле избркани од работа

Во емисијата беше прашан зошто две години се анализираше состојбата на МВР, министерот истакна дека тоа е лоша констатција во јавноста.

– Генерално ако следиме што се посакува да се случи, веројатно ако ги прашате 90 проценти од граѓаните би рекле дека сите што се во полиција треба да си одат дома. Меѓутоа, дали е тоа исправно и фер. Затоа реков ветингот во полицијата не се најавува долго време и за многу кратко време ќе се одржи конференција на која ќе се разговара со нудење на законско решение што треба да се спроведе во рамки на МВР, изјави Спасовски.

Исто така Спасовски истакна дека за овие две години откако СДСМ е на власт и тој е чело на оваа институција се направени низа реформи, што наскоро тоа ќе се потврди во Извештајот на ЕК кое ќе биде доставено пред пратениците во Македонското собрание.

Спасвоски рече дека концептот ќе се заснова на три столба бидејќи имало полициски службеници побогати од бизнисмени кои работат 20 години.

-Првиот столб –  вработување и кариера на секој полициски службеник

– Вториот сролб – имотната состојба

-Третиор столб –  интегритетот и професионалноста во извршувањетп на работните задачи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...