Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени.

Објавил: Мартин Попоски | 20 февруари, 2020 7:38

ВЕТРОВИ И ДОЖДОВИ ВО МАКЕДОНИЈА: Ова е временската прогноза за земјава!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов ќе имаме претежно облачно и свежо време, ќе има и повремени локални врнежи од дожд и тоа особено во текот на претпладневно и околу пладне.

На повисоките и на планинските места ќе има повремени врнежи од снег, сето ова ќе биде проследено со умерен до засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени.

Потоа од утре па во следните неколку денови следува период на претежно стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец кој во сабота повторно и тоа особено долж Повардарието ќе биде засилен по интензитет.
Минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 2 степени, на повисоките и планинските места ќе биде постудено. Максималните дневни температури пак од недела повторно ќе бележат тенденција на пораст.

Истите на многу места ќе се искачуваат над 10 степени, во најтоплите предели се очекува максималните температури да се искачат и до околу 20 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални...

Во Скопје и околината претпладнево ќе биде сончево, попладне локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Радувајте се денес на сонцето, од утре дожд и снег!

Во текот на претпладнево во државава времето ќе биде претежно сончево и релативно...