Пожарникарите, кои користат и хеликоптери во напорите за гаснење на огнот, велат дека успеале да локализираат околу 20 отсто од пожарот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 јули, 2019 10:04

(ВИДЕО)ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ХАВАИ: Поради големиот пожар се евакуираат туристи и население!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Големиот пожар кој го зафати Хаваи, почнал вчера околу 10.30 часот по локално време, а ветрови со брзина до 20 километри на час го прошириле огнот.

Поради пожарот кој изби вчера на островот Мауи на Хаваите, евакуирани се илјадници туристи и жители, пренесуваат светските медиуми.

Огромен пожар изби на хавајскиот остров Мауи поради што евакуирани се илјадници туристи и жители, пренесе Ројтерс.

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге прогласи вонредна состојба на островот Мауи. Големиот пожар кој изби на островот, моментно зафаќа околу 4.000 хектари некогашни полиња за шеќерна трска.

Во гаснењето пожарникарите, користат и хеликоптери, а изјавуваат дека успеале да локализираат околу 20 отсто од пожарот.

Привремено е затворен аеродромот Кахулуи, а летовите се пренасочени поради чад. Засега нема информации за повредени или жртви.

Хаваите се сојузна држава од САД. Тоа се група на острови кои се наоѓаат во Тихиот Океан. Главен град е Хонолулу.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од Основното јавно обвинителство информираа дека девојката Ангела Ѓ. е една од двајцата уапсени, осомничени за убиството на Пино чие тело беше пронајдено во атарот на селото Љуботен. Првоосомничениот Али Фуркан се уште е во бегство.

ЕКСКЛУЗИВНО: Утре ќе се врши оценка на обвинението на убиецот на Пино, Ангела Георгиевска!

Момче со ведрина и желба за живот, мајката на Пино Маја Трпковска вака го опишуваше...

Двете страни сакаат до утре да размислат како да најдат заедничка позиција на самитот на ЕУ, кои, како што наведе Меркел, треба да бидат прифатливи и за другите ЕУ-членки

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија...

– Во јуни добивме порака дека Северна Македонија исполни се, но поради календарски услогласувања на земјите членки на ЕУ добрата вест за старт на преговорите ќе ни пристигне во октомври. Октомври дојде и ние сме во Брисел, ја очекуваме заслужената вест за одлука за преговори за нашата стратешка цел членство во ЕУ, истакна Заев.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите...