Осама бин Ладен, човекот кој ги создаде нападите врз Соединетите држави на 11 септември, во кои беа убиени 2.977 лица, чуваше порно видеа, анимирани филмови на неговите дискови, а тоа го откри новиот документарен филм „Хард дискот на Бин Ладен“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 септември, 2020 21:38

ВИДЕО-БИБЛИОТЕКА НА БИЛ ЛАДЕН: Шок документарен филм за тоа што му се допадна на водачот на Ал Каеда-Порно филмовите се најмалку изненадување(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: Profimedia магазин.мк

Кога припадниците на американските фоки го убија Осама бин Ладен во Пакистан во 2011 година, тие откриле огромни количини на податоци складирани на ЦД-а, ДВД-а и флеш-уреди во неговиот комплекс.

Осама бин Ладен, човекот кој ги создаде нападите врз Соединетите држави на 11 септември, во кои беа убиени 2.977 лица, чуваше порно видеа, анимирани филмови на неговите дискови, а тоа го откри новиот документарен филм „Хард дискот на Бин Ладен“.

Првата епизода од филмот, снимена од National Geographic, се емитуваше на 13-ти септември.

Според документарецот, порнографијата пронајдена на дисковите е доста обемна и се состои од современи електронски снимени видеа.

Дали тоа значи дека коосновачот на Ал-Каеда бил ангажиран во развратни видеа? Питер Берген, аналитичар за национална безбедност и прв западен новинар што го интервјуираше Бин Ладен на телевизија, се сомнева во тоа.

Говорејќи во документарниот филм, Берген тврди дека терористот роден во Саудиска Арабија најверојатно ги користел видеата за да ги криптира пораките во неговите податоци, бидејќи се плашел дека ќе се открие неговата локација доколку тој користи електронска пошта.

Сепак, Рид Мелој, форензичар психолог и советник на ЦИА, кој исто така се појави во документарецот, не исклучи дека Бин Ладен можел да гледа дрски видеа.

Другите информации откриени од дискот на терористите вклучуваат:

Наводна шема за регрутирање на Ал Каеда со прашања од типот „дали имате хоби“ и „дали сакате да бидете бомбаш самоубиец“?

Документи кои откриваат дека поранешната терористка број еден била загрижена затоа што една од неговите четири жени имала инсталирано средство за следење во забот кога отишла на забар.

Питер Берген рече дека информациите откриени во комплексот бин Ладен даваат слика на комплексен човек.

 „Досиејата на Осама бин Ладен даваат слика на комплексен човек, одговорен за убиството на илјадници луѓе“, рече Берген.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Швајцарската народна партија (SVP), која има најмногу мандати во паралементот, повика на референдум за укинување на Спогодбата за слободно движење на луѓето со ЕУ, која е на сила од 2002 година, го побара десничарската партија, а тоа дополнително ќе загрозеше уште шест билатерални спогодби со ЕУ.

Швајцарците убедливо го одбија планот за напуштање на договорот за слободно движење со ЕУ

Швајцарците со големо мнозинство го отфрлиле со референдумот во неделата предлогот...

Тие се надеваат дека премиерот Борис Џонсон ќе се откаже од новите ограничувања што се воведуваат со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Карантинот може да убие 75.000 луѓе, многу повеќе од КОРОНА: Научниците објавија застрашувачки извештај!

Речиси 75.000 луѓе може да умрат од болести кои не се поврзани со коронавирус, како резултат...

Тоа беше еден од најсилните хакерски напади досега во Унгарија, 10 пати помоќен од вообичаените напади DDoS, посочува Телеком, пренесува Ројтерс.

УНГАРЦИТЕ НА УДАР ОД ХАКЕРИ: Нападот врз финансиските институции дојде од Русија, Кина и Виетнам!

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура беа погодени...

Водечки епидемиолог од Кина тврди дека петтиот бран на пандемија е можен во оваа земја, пренесува Гардијан.

ВО КИНА МОЖЕН 5 БРАН НА ЕПИДЕМИЈАТА: Водечки епидемиолог од Кина изнесе ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА!

Покрај првичната избувнување на епидемијата во Вухан, подоцнежните бранови се карактеризираат...