Бујар Османи во инспекција

Објавил: Узунов Бобан | 16 септември, 2019 14:02

( видео) Бујар Османи вицепремиер за евроинтеграции со каубојски манири ?!

Фото/Текст извор: ©магазин

Бујар Османи, заменик-претседател на Владата, задолжен за европски прашања објави скандалозно видео на својот профил на фејсбук во кое тој се појавува во улога на инспектор и ја проверува двојазичноста на терен.

Бујар Османи надвор од своите надлежности, во популистички поход за политички поени се дрзна да спроведува инспекција и да манифестира сила надвор од законските процедури да проверува која институција поставила двојазични табли. 

На видеото тој е во придружба на Директорот на Агенцијата за спроведување на Законот за јазици, Илбер Села. Османи и Сега ги проверуваат таблите на државните иснтитуции дали се двојазични. Османи на дел од директорите им се јавува на телефон.

Видето е илустрирано со музика, а Османи во улога на инспектop ја проверува двојазичноста на терен. Тој јавно го прашува директорот на Агенција за администрација, Спасе Глигоров, зошто не е објавена двојазичната табла.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...