Силните ветришта дувале со брзина до 120 километри на час и ги опустошија државите од јужниот дел на Австралија, особено југоисточните области, предизвикувајќи сообраќајни несреќи и прекини на електрична енергија . Овој бран се пресели во Квинсленд во неделата, намалувајќи ја температурата и донесе големо количество снег. На некои места има најголеми врнежи од дожд во последните две децении, објави Квинсленд Кантри Лајф.

Објавил: Валерија Петрова | 12 август, 2019 16:24

ВИДЕО: Во Европа екстремно топло, а во Австралија големо снежно невреме

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Додека во поголемиот дел на Европа населението се пече на екстремните тмперазтури, во Австралија падна снег.

Возачите во австралиските држави Викторија и Нов Јужен Велс се предупредени да не патуваат доколку не мораат поради големите снежни наноси.

Силните ветришта дувале со брзина до 120 километри на час и ги опустошија државите од јужниот дел на Австралија, особено југоисточните области, предизвикувајќи сообраќајни несреќи и прекини на електрична енергија . Овој бран се пресели во Квинсленд во неделата, намалувајќи ја температурата и донесе големо количество снег. На некои места има најголеми врнежи од дожд во последните две децении, објави Квинсленд Кантри Лајф.

Ледениот бран, исто така, донесе серија несреќи во кои една жена го загуби животот кога дрво падна врз нејзиниот автомобил во Јара Рингс, источно од Мелбурн, Викторија. Нејзиното четиригодишно дете било хоспитализирано со повреди опасни по живот, објави Гардијан.

Австралија има вкупна површина од 7.617.930 километри квадратни. Таа е опколена со мориња и океани, па така на исток се наоѓаат Коралното Море и Тасмановото Море, на север се Арафурското Море и Тиморското Море, на југ и на запад е Индискиот Океан. Австралискиот брег е долг 34.218 km (не рачунајќи прекуморски острови).

Најголемиот дел од австралиското копно е пустина или полу-пустински предел и со тоа Австралија е наречена како најрамен континент во светот со најстара и најнеплодна почва. Само јужниот и југоисточниот дел од Австралија се плодни и погодни за живот. Густината на населението на Австралија е 2.8 жители на километар квадратен и тоа ја прави една од најненаселените држави во светот. Северниот дел од Австралија е тропски со многу прашуми, шумски предели и пустини. Климата во Австралија е тропска и има влијание од ооколните океани и мориња.

Топографска карта на Австралија

Големиот корален гребен, најголем од тој вид во светот[19] се наоѓа во близина ан североисточниот брег и се простира на површина од над 2.000 km². Планината Аугустус, која се смета за најголем монолит на светот[20] се наоѓа во Западна Австралија. Со 2,228 метри надморска височина, Кошчушко е најголемата планина на австралиското копно, иако врвот Мосон е на оддалеченост од Австралиската територија Херд и Макдоналд висок 2,527 метри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната...

Грабар-Китаровиќ денеска симболично ќе го најави почетокот на кампањата, на 11 ноември во 11 часот, на загрепскиот Велесаем.

Колинда и официјално денеска ја започнува трката за втор претседателски мандат

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска ќе ја претстави програмата...

Локалната полиција наведе дека непознати напаѓачи синоќа отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот.

ВООРУЖЕН НАПАД ВО МАЛМЕ: Убиено 15 годишно момче, друго лице се бори за живот!

15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад...

Ќе го паметиме како некој кој беше омилен во друштвото, ведар и позитивен, спремен да помогне секому и да мотивира, се наведува во соопштението на Математичката гимназија.

СРБИЈА ЖАЛИ: Почина Михајло Спориќ(22) еден од најдобрите млади српски физичари!

Михајло Спориќ, еден од најдобрите млади српски физичари и студент на универзитетот...