Претходно Никола од езерските води во центарот на Охрид извади и фрижидер, када, бојлер, машина за перење, правосмукалка

Објавил: Сара Фемина | 1 јануари, 2020 19:40

(Видео) Дедо Мраз го чистеше Охридското езеро од автомобилски гуми, лименки и пластични шишиња

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Акватек“, пред два дена спроведоа подводна еко-акција во Охридското езеро.

Членовите на нуркачкиот центар кој беа облечени како Дедо Мраз од Охридското езеро пред два дена, извадија гуми од автомобили и камиони, лименки од пијалаци и пластични шишиња.

„Целта на оваа еко-акција е да ги заокружиме нашите подводни активности за годината што изминува. Дополнително, сакаме да упатиме порака до сите наши сограѓани за подигнување на еколошката свест бидејќи заслужуваме чисто езеро, не само за нас, туку и за идните генерации“, вели Никола Паскали од „Акватек“.

Неодамна поголема количина автомобилски гуми од езерото кај Сараиште извади нуркачот и член на клубот „Акватек“ Никола Паскали, кој изминатиот период со самостојни еко акции се обидува да ја подигне свеста за заштита на Охридското Езеро.

Претходно Никола од езерските води извади исто така фрижидер, када, бојлер, машина за перење, правосмукалка…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Тој додаде дека откако решенијата ќе бидат ставени во правна законска рамка ќе бидат информирани и другите претставниците на коалицијата на мнозинството и на опозицијата во Парламентот.

Заев по средбата со лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива: Имаме усогласен договор за законските решенија за стекнување државјанство

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот...

Да продолжиме заеднички посветено да придонесуваме за одржлив и безбеден систем, за економски раст и развој и подобрување на животот на нашите граѓаните.

Честитка од министерот Спасовски по повод 29 години Царинска управа

Царинските работници се врската на нашата држава со светот, огледало за деловното...

Исто така се најавува протестите да бидат секој ден од 12 до 15 часот се до наоѓање на взаемно прифатливо решение.

Од денеска па во следните денови протести пред Владата од 12 до 15 часот

Денеска во 12 часот пред Владата, ќе има протест на компаниите од индустријата за организација...

Дополнително, во голема акција, целосно се отстранети несоодветно поставените билборди и реклами од велосипедските патеки во Малиот ринг, со што се стимулира користењето на велосипедот.

ВЕЛО Е КОГА ИМА СÈ – ГРАДОТ СКОПЈЕ СО КАМПАЊА ЗА ПРОМОВИРАЊЕ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

На повеќе локации во Скопје деновиве се поставени билборди кои ги поттикнуваат граѓаните...