Милошоски: Само заменикот има законско овластување да го менува министерот за финансии. Доколку документите од министерството за финансии ги Потпишува премиерот, тоа ќе биде злоупотреба на службената положба и овластување!

Објавил: Узунов Бобан | 26 јуни, 2019 14:54

(видео) Милошоски: Само во Белизе има и премиер и министер за финансии, кој е најпознат по криминал и корупција.

Фото/Текст извор: ©магазин

Жестока дебата се разви во македонскиот парламент за предлогот за двојната фунцкија на Заев, каде се предлагаше да биде и претседател на Влада и министер за финансии. Белизе е единствената земја во светот каде премиерот е и министер за финансии, но овој премиер е најспоменуван за криминал и корупција, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на денешната собраниска седница каде се дебатира за реконструкција на Владата. Заев не отстапува, вели дека иако нема да биде избран за министер, сепак сака да раководи со министерството за финансии.

Според законот за организирање за државната управа јасно е напишано дека заменик министер го заменува министерот. Секој потпис на премиерот ќе биде незаконит потпис и ќе биде криминал. Доколку Заев сака да ја концентрира власта, да биде поблиску до парите и да прави едно евро за некого, едно евро за секого, тогаш треба да го разреши и заменик министерот за финансии. Во спротивно, ако е разрешен само министерот за финансии, заменичката на министерот, г-а Елези, согласно член 48 од законот за органи на државна управа е единствено надлежна да ги извршува функциите на министерот, во случај кога тој е разрешен, деловно неспособен или починат. Премиерот Заев за време на претседателските избори рече дека ќе прави “метла“ таму каде што има неефикасност. Но, ова што денес се случува покажува неефикасност и дезориентираност на самиот премиер. Еден премиер кој самиот не знае дека не може да се предложи и за министер покажува дека е нефункционионален. Доколку утре премиерот потпишува документи од Министерството за финансии тоа ќе биде злоупотреба на службената положба и овластување – рече Милошоски.

Заев на денешната седница повтори дека законот дозволува со одлука на Владата да се пренесат надлежностите од премиерот на министерот. Како што рече тој, тоа го дозволува и Уставот.

– Не треба да има страв зошто премиерот ќе води минисерски ресор, тоа се случвуа во многу земји, не сме го измислиле – рече Заев.

Осман Кадриу, уставен судија, изјави: Ова што го прави премиерот е нечуено. Заев го фалеше Тевдовски, а сепак го разреши, и потоа се назначува себе си, а тоа значи дека тука мора да има некој интерес. Заев требаше да се откаже од премиерското место ако веќе скаше да оди во Министерството за финансии. Направи лоша работа, а граѓаните му дадоа лоша оценка“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Николоски во еден момент го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената на името ако после речиси две години Македонија се уште нема добиено датум за преговори со Европската Унија.

Николоски до Димитров: Го променивте името за да влеземе во ЕУ и Нато, зошто се уште нема датум за преговори ?

Александар Николоски, потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, вечерва е гостин...

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео...

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...