Жителите велат дека власта не можеше да им каже поголема лага од оваа. Тие додаваат дека иднината на младите од Арачиново е во странските амбасади каде чекаат виза за да ја напуштат државата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 октомври, 2019 11:14

(ВИДЕО на Македонски) Жителите на Арачиново: СДСМ ни вети дека ќе вработат 300 пилоти

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во вчерашната емисија на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21  жителите на Арачиново изјавија дека се разочарани бидејќи премиерот Заев им ветил дека ќе бидат вработени 300 пилоти од Арачиново.

Жителите на Арачиново во #ClickPlus изјавија дека премиерот Заев ветил дека 300 пилоти ќе вработи од Арачиново

-Најголемата лага е дека ќе се вработат 300 пилото од Арачиново, рече жителот на Арачиново. Новинарот во неверување прашува, кој тоа им ветив дека ќе бидат вработени 300 пилоти, на што жителот од Арачиново експлицитно одговара дека такво нешто им ветил Социјалдемократскиот сојуз кои сега се на власт. Ми рековте зад камерите и да ти кажам право не разбрав убаво. Сега кој ви ветил дека ќе вработи 300 пилоти, прашува новинарот на Тв21.

Жителите велат дека власта не можеше да им каже поголема лага од оваа. Тие додаваат дека иднината на младите од Арачиново е во странските амбасади каде чекаат виза за да ја напуштат државата.

– Овие што се на власт сега. Социјалдемократскиот сојуз, да. Значи тоа е најголемата лага што можеш да му ја кажиш на човек, ќе одиш пилот. Се случило и тоа тука во нашето село. Празни ветувања. На младината од Арачиново и останува само да одат по странски амбасади, да бараат визи и да си одат сите од тука, рече младиот жител на Арачиново.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош.

ГРУЕВСКИ: Заев е криминоген и неспособен марионетски премиер, со изборите тој бара “сламка за спас”

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот...

Во очи самитот во Брисел, Заев ги предупреди лидерите на земјите членки во ЕУ дека владата ќе падне доколку и овој пат не добиеме датум за преговори.

Заев во 12 часот ќе се обрати до јавноста- ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА?

Денеска во 12 часот премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до јавноста за прв пат...

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време,...

Наводно како што пренесува ин7, Спасовски ќе ја предводи владата до претстојните парламентарни избори, кои се очекува да бидат распишани во наредните денови.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски...