Илда Шаулиќ и Гордана Шаулиќ, стигнаа на аеродромот да го преземат ковчегот со телото од Шаулиќ. Ковчегот е херметички затворен, така да ќерката и сопругата не можеа а го видат.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 февруари, 2019 7:35

(видео) Ноќеска пристигна телото на Шабан Шаулиќ во Србија

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во присуство на полицијата и семејството, телото на познатиот пејач ноќеска е однесено во капелата. Ковчегот е пренесен до Novo grobje, каде денеска во 15 часот ќе се одржи погребот.

Телото на Шабан Шаулиќ е транспортирано до Novo Grobjе во погребно возило, додека неговиот син Михајло Шаулиќ и зетот Зоран Бата Мирковиќ, беа претходно стигнати.

Илда Шаулиќ и Гордана Шаулиќ, стигнаа на аеродромот да го преземат ковчегот со телото од Шаулиќ. Ковчегот е херметички затворен, така да ќерката и сопругата не можеа а го видат. 

На Novo grobје според неофицијално информации пристигнала и неговата ќерка Санела и блиски членови од фамилијата.

Погребот ќе се одржи денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани, а пред погребот ќе биде одржана и комеморација во општината на градот, закажана во 11 часот.

Да се потсетиме, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, настрада во тешка сообраќајна несреќа во неделата наутро, која се случи во Германија, враќајќи се од концерт, каде што истата ноќ настапувал.

Шабан Шаулиќ настрада во 67 година од животот. Во текот на неговата богата музичка кариера, имаше хитови кои вечно ќе се бидат запаметени и споменувани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Познатиот фудбалер и тренер почина во петокот на 54-годишна возраст по долга и тешка битка со леукемијата.

ПОСЛЕДНО ЗБОГУМ: Семејството покрај ковчегот, граѓаните се простуваат од Михајловиќ

Голем број граѓани на Рим од утрово чекаат пред римската општина Кампидољо, за да му...

Вечерва во Белград ненадејно на 56-годишна возраст почина Ксенија Вучиќ, мајка на нашите две деца Данило и Милица и мојата прва сопруга.

За местото и датумот на погребот ќе ги информираме семејството и пријателите подоцна!

Ксенија Вучиќ новинарската кариера ја започна во ТВ Студио Б, работеше на радио станиците Фокус и Индекс, а последните години беше уредник и директор на кабелскиот канал на РТВ Пинк.

Погребана Ксенија Вучиќ: Српскиот претседател во придружба на своите деца пристигна на Ново Гробје

Новинарката и екс сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска ќе биде...

Како што наведе Вучиќевиќ, Ксенија починала на рацете од својот син. Најверојатно се работи за проблеми со срцето!

ПОЧИНА НА РАЦЕТЕ ОД СВОЈОТ СИН: Откриена причината за смртта на Ксенија Вучиќ

Новинарката и прва сопруга на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Ксенија Вучиќ...