Иако во Македонија беше воведен полициски час од вчера, недела во 11 часот, сепак изгледа тоа не важи за сите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 мај, 2020 10:47

ВИДЕО: Оро, зурли и тапани- вака се славеше во Чаир за време на полициски час!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера муслиманите ширум светот го празнуваа големиот муслимански празник Бајрам. Отккао целиот месец го поминаа во пост и молитва, вчера припадниците на исламската вероисповед се упатија во џамиите на молитва за Бајрам.

Еден од најбитните настани во текот на овој месец е постењето (савма). Секој ден во текот на месецот Рамазан, Муслиманите низ светот стануваат пред изгревот на сонцето да јадат Сухоор, оброк пред зората, и обавуваат фаџар (fajr) молитва. Сите мора да имаат завршено со јадење и пиење пред да започне повикот за молитва (езан) па сè до четвртата молитва од денот, магриб (залез). Муслиманите може да продолжат да јадат и пијат по залезот на Сонцето, па сè до следниот фаџар (повик за молитва). Рамазан е време за обожување на Бог. Муслиманите треба да посветат повеќе време и внимание врз следењето на исламските учења и да избегнуваат лоши мисли и нерелигиозни разговори. Размислување и имање секс во текот на постот исто така се забранети. Насилството, освен ако тоа навистина е потребно е забрането исто така (Коран 2:187). Една од најважните карактеристики на месецот е чистотата на мислата и активностите. Постот има за цел да го продлабочи искажување на почит и воспевањето на името на Бога, со што и самите верници стануваат поблиску до бога.

Иако во Македонија беше воведен полициски час од вчера, недела во 11 часот, сепак изгледа тоа не важи за сите. Имено православните верници имаа забелешки за ваквата одлука поради тоа што за најголемиот христијански празник Велигден, имавме 85 часоврен карантин, а верниците немаа можност да одат во црква и да се причестат, што доведе до многу критики.

Но настрана тоа, по завршување на молитвата, вчера муслиманските верници продолжија со своето славење  и видно расположени со музика го прославија празникот.

Според последните податоци објавени од министерството за здравство токму во населба Чаир,  има најмногу заболени со коронавирус во последните 24 часа, што очигледно е резултат на непочитување на мерките за заштита.

Бајрам — два големи исламски празника во годината. Првиот Рамазан Бајрам, трае 3 дена еден по друг започнувајќи од првиот ден од месецот шевал, односно десеттиот месец според арапскиот календар.

Вториот празник, Курбан Бајрам, трае 4 дена (10-13 зулхиџет, односно дванаесеттиот месец според исламски исламскиот календар) и се вика нарекува „празник на пожртвувањето“ затоа што тогаш се колат овни и им се делат на сиромасите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Министерството за внатрешни работи и понатаму ќе ги презема сите мерки и активности за спречување на изборен поткуп и влијание врз гласачите. Апелирам до граѓаните да ја пријават секоја активности со која се крши или попречува нивното избирачко право, вели Чулев!

СКАНДАЛ: Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Од страна на Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип во...

Тој на Фејсбук напиша и дека укинувањето на тестирањето и 14-дневната изолација за иселениците е направено благодарение на придонесот на ДУИ во здравствените политики на владата.

Филипче до Зибери: Нема да дозволам политичко поентирање на сметка на епидемијата

Директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери ги повика иселениците да дојдат...

Замислете, колку злоба и нечовечност треба да имате за да сторите вакво дело!, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ Струга.

(ФОТО) Директорка на основно училиште во Струга наредила да се уништи Сонцето од Кутлеш

Денес сме сведоци на еден бесрамен вандализам во училиште во Струга! Имено, директорката...