Брилијантен натпревар на Роналдо и Јувентус во лигата на шампионите

Објавил: Узунов Бобан | 13 март, 2019 10:57

(видео) По вчерашниот хет трик, Роналдо со порака до навивачите на Реал Мадрид

Фото/Текст извор: ©магазин

Најдобриот фудбалер на Јувентус, Кристијано Роналдо, одигра уште еден херојски натпревар во нокаут фазата од Лигата на шампионите. 

Со три гола сам го елиминира Атлетико Мадрид, а по мечот не заборави и на навивачите на Реал Мадрид. Во „кралскиот“ клуб помина девет години и ги оствари најголемите успеси во својата кариера. 

Им праќам поздрави на сите оние на кои Реал им е во срцето“ , гласеше пораката на Портгалецот.

Со вчерашниот хет-трик, 34-годишниот голгетер стигна до 25 гола во директните дуели против „јорганџиите“. 

Италијанскиот шампион го слави неговото име, бидејќи никогаш во нокаут фазата не направил сличен пресврт. По мечот Роналдо оментираше дека поради ова Јуве го донесе во Торино. 

Атлетико Мадрид  првпат се елиминира од италијански противник и првпат една екипа на Алегри постигна гол(ови) во директните дуели со екипа на Симеоне.

Никогаш толку рано, како годинава, уште во осминафиналето, екипа водена од Симеоне не била елиминирана во Лигата на шампионите или Лига Европа. Две титули освои во вториот по ранг европски Куп и оствари две финалиња во Лигата на шампионите, плус уште две полуфиналиња плус уште два европски Суперкупа – тоа е билансот на Атлетико воден од аргентинскиот ас.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Фрчкоска најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката притвор.

Адвокатката на Јанева најави барање за укинување на притвор- ќе излезе ли Катица од затвор?

Ирена Фрчкоска, адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева,...

И покрај забелешките на водителот Васко Попетревски дека јавно соопштените информации говорат оти Русковска освен исказот имала и други докази, Мицкоски не отстапи од тезата.

Нинџа со остра реакција: Мицкоски шири невистини и клевети за да ми го наруши угледот и честа

Александар Василевски – Нинџа, е еден од осудените за настаните на крвавиот четврток....

Тој нагласи дека очекуваат во следните ден-два владиниот тим да има можност да го разгледа, а до крајот на работнава недела можеби четврток или петок да има и повторна средба доколку одговара за владината страна за преговори.

Милошоски: Предлагаме методологија која ќе гарантира дека власта нема да донесе обвинител од типот на Русковска

Антонио Милошоски , пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека пред неколку денови примиле...

Според објавените податоци, во домашниот транспорт за македонските граѓани, најмногу се користи автомобилот а најмалку се користи железничкиот сообраќај.

Македонците најмногу патуваат со автомобил, а најмалку го користат железничкиот сообраќај

Податоците на Еуростат кои беа објавени на почетокот на Европската недела на мобилност...