Националната метеоролошка служба во Хонолулу соопшти дека ветерот во некои делови на моменти дувал и со брзина од 110 километри на час.

Објавил: Сања Кукиќ | 11 февруари, 2019 14:28

(Видео) Снежна бура на тропскиот Хаваи

Фото/Текст извор: ©онлине-магазин

Хавајските Острови ги погоди невреме, проследено со врнежи од снег, што доведе до прекин на електричната енергија до голем број домаќинства и поплави, додека силниот ветер корнеше гранки, кои предизвика оштетувања на некои домови и објекти и блокираа повеќе патни правци.

Снегот не е невообичаен за планинските врвови на Хаваите, но неговата појава на височина од 1.900 метри е досега нерегистрирана појава на овие острови во централниот дел на Тихиот Океан.

Еден човек е повреден кога врз неговото возило паднала бандера, а пријавени се и други помали повреди.

Националната метеоролошка служба во Хонолулу соопшти дека ветерот во некои делови на моменти дувал и со брзина од 110 километри на час.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Реставраторите користеле електричен алат. Ги оставиле алатите меѓу 17 и 17.30 часот , а пожарот избувнал околу еден час подоцна.

ФОТО: Овој занаетчија е првиот осомничен за пожарот во Нотр Дам

Триесет и две годишниот Жулијен Ле Бра, кој е сопственик на мала занаетчиска компанија...

Во големо невреме кое ја зафати централна и западна Индија, денеска загинаа најмалку 47 лица. Ветерот во некои делови од местата достигнуваше и до 50 километри на час.

СМРТОНОСНО НЕВРЕМЕ: Индија ја зафати големо невреме, загинаа 47 лица !

Најмалку 47 лица загинаа денеска во големо невреме, која ја зафати централна и западна...

Веднаш по гасењето на пожарот во кои беа ангажијани петстотини пожарникари, од кои еден тешко повреден, крстот стоеше исправен и воопшто не бил зафатен од пожарот.

Вистинско чудо во Нотр Дам – страшниот пожар кој беснееше не успеал да уништи само едно нешто

Пожарот во катедралата Нотр Дам, кој беснееше со часови и кој со тага го следеше целиот...