Насилно се инсталира Северна !

Објавил: Узунов Бобан | 2 август, 2019 20:48

(видео) СРАМОТА: На Мечкин Камен скандираа Северна, Северна!

Фото/Текст извор: ©магазин

На Мечкин Камен се чествуваше денес големиот македонски празник Илинден. Владината делегација која го одбележа таму овој ден, ја предводеше премиерот Зоран Заев.

Граѓаните кои беа собрани на Мечкин Камен скандираа „Северна, Северна“…

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од потпретседателот Александар Николоски, денеска беше во Крушево. Тој во изјава за медиумите рече дека утрово биле спречени да положат цвеќе во споменикот Македониум на гробот на Никола Карев.

Николоски посочи и оти не била испочитувана традицијата, опозицијата да седи во првиот ред.

Во исто време сакам да истакнам дека почитувајќи го големиот национален празник делегација голема на ВМРО-ДПМНЕ, како што гледате позади мене, е тука да оддаде почит, но очигледно на власта не ѝ се допаѓа постоењето на ВМРО-ДПМНЕ и затоа утрово бевме спречени да положиме венец на споменикот Македониум на гробот на Никола Карев, а исто така ни беше оневозможено да се упатиме и кон Слива и моравме во приватна организација да одиме на двете места. Доаѓајќи овдека очигледно од организирани партиски луѓе, исто така, не бевме удостоени со соодветен пречек и првпат се наруши традицијата која што секогаш била а тоа е опозицијата да е во првиот ред на прославувањето на Илинден – рече Николовски.

 

Како изгледаше тоа, погледнете во продолжение:

Reagan@US_Reagan
 

Срамота и забегување: Членството на СДСМ скандира “Северна, Северна” на Мечкин Камен каде загинале стотици Илинденци

Embedded video

96 people are talking about this
 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со свој став денеска на социјалните мрежи се произнесе и поранешниот премиер на Македонија, Љубчо Георгиевски.

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска!

Во јавноста се појавија големи реакции откако премиерот Зоран Заев најави дека зборот...

За Митевски, кривичната пријава на три дена пред почетокот на предизборната кампања во која тој ќе се бори за нов четврти мандат за градоначалник на општина Петровец е само обид на власта да се оцрни неговото име.

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ПЕТРОВЕЦ И УШТЕ ЧЕТИРИ ЛИЦА

Во пресрет на локалните избори градоначалникот на општина Петровец, Борче Митевски,...

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање...