Пакистан се изживува врз заробениот индиски војник

Објавил: Узунов Бобан | 1 март, 2019 13:28

(Видео) Страшно заробување и претепување на индискиот пилот во Пакистан !

Фото/Текст извор: ©магазин

Се појавија драматични нови детали за фаќањето на индискиот воен пилот Абхинандан Вартаман од страна на пакистанските сили. Мештаните на пакистанското село Хоран, кои први го пронашле, фрлале камења на него по што тој испукал неколку куршуми како предупредување, рекле очевидци за Би-би-си.

Индискиот авион „миг-21 бисон“ беше соборен во воздушен судир меѓу индиски и пакистански авиони до што дошло кога пакистанските авиони извеле воздушен удар на индискиот дел на Кашмир. Тоа било одговор на индискиот воздушен удар на пакистанскиот дел на Кашмир, наводно на терористички камп, што повторно било одмазда за нападот на пакистанскиот бомбаш самоубиец во кој биле убиени 40 индиски полицајци.

На снимката што се појавила на социјалните мрежи се гледа како толпа народ го опкружува пилотот и го удираат додека тој со пушка во раката не успева или не сака да се заштити.

Уривањето на индискиот воен авион од страна на Пакистан, Индија го доживува како голем пораз, пренесе Би-би-си. 

Претходно на социјалните мрежи се појавило и видео во кое заробениот пилот наводно и се обраќа на јавноста, и тоа додека пие чај. 

Тој зборува дека пакистанската војска кон него се однесува добро, и наводно и се заблагодарува што, по падот на територијата на таа земја, го спасила од бесната маса.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...