Нов терористички напад го потресе светот

Објавил: Узунов Бобан | 18 март, 2019 12:58

(видео) Терористички напад во Холандија, има мртви и повредени

Фото/Текст извор: ©магазин

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени кога непознато лице отворило оган врз луѓе во трамвај во Утрехт, Холандија.

Полицијата соопшти дека не се ислучува можноста од терористички напад.

Нападот се случил рано утрово на периферијата од градот, а полицијата ги блокираше улиците околу местото на нападот.

Холандскиот премиер Марк Руте рече дека владата формирала кризен штаб.

Еден очевидец за локалните медиуми рече дека видел четворица мажи како пукаат на плоштадот, а потоа побегнале во различни правци.

Антитерористичката единица на полицијата и медицинските екипи се упатени кон местото на настанот.

Напаѓачот побегнал, потврди портпаролот на полицијата. Полицијата исто така соопшти дека три хеликоптери се испратени во потера по него.  

Плоштадот околу трамвајската станица е блокиран по пукањето, јавија локалните медиуми.

Полицијата го затвори подрачјето и соседните улици, но напаѓачот успеал да побегне. 

Портпаролот на полицијата изјави дека инцидентот се случил во или во близина на Скверот 24 Октомври, кој по инцидентот е затворен.

Пукањето се случило во 10.45 часот по локално време, а над местото на инцидентот кружат хеликоптери.

Како што се наведува, инцидентот се случил недалеку од болницата Оуденријин. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Ги повикувам Саше Ивановски Политико и Миленко Неделковски да ја објават наводната видео или аудио снимка (што ја поседувал Миленко демек), во која Орце Камчев ми дава 25.000 евра во кеш.

ГЕРОСКИ НАЈАВУВА ТУЖБА: Миленко Неделковски има “ВИДЕО” каде Камчев му дава на Героски 25.000 евра во кеш?

Новинарот Бранко Героски вечерва на социјалните мрежи ги повика Саше Ивановски Политико...

Кој го овласти премиерот сам да избира шеф на некое ново обвинителство, прашува Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството...

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Jас го пренесов мојот став и не ми е воопшто тешко тоа да го кажам сега и јавно, дека ако е тоа проблем, јас се сомневам дека тоа е причината дека јас зад помирувањето гледам амнестија за Заев и неговите, ако е тоа потребно, можам и јавно да кажам дека немам никаква намера и денес и во следните пет години да го амнестирам Зоран Заев ако направил криминал и кого било од неговите блиски соработници во партијата или во Владата ако направиле криминал. Тоа можам да го кажам и да се држам до тоа до крајот на мандатот – вели Пендаровски.

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа зборуваше за тоа дека...