Новинарот Фуркан Салиу од Телевизија Клан

Објавил: Узунов Бобан | 10 јули, 2019 9:13

(видео-транскрипт) Интервју со руските шегаџии: Можевме уште да играме мајтап со Заев

Фото/Текст извор: ©магазин

Новинарот Фуркан Салиу на телевизија „Клан Македонија“ направи ексклузивно видео со еден од дуото руски комичари Вова и Лексус, односно со Алексеј Стојларов.

Во интервјуто Стојларов раскажува голем број интигри поврзани со мега скандалот кој ја потресе македонската политичка сцена, но и целата македонска јавност.

Погледнете го видеото и прочитајте го транскриптот за дознаете зошто бил одбран Зоран Заев и зошто руските пранкстери претстанале да се шегуваат со него.

 

 

Фуркан: Алексеј зошто го одбравте господинот Зоран Заев?

Алексеј: Ние го одбравме првиот пат кога чувме дека тој вели дека Русија се обидела да се вмeша во внатрешните работи на Македонија и се обидела да ја спpeчи Македонија да стане членка на НАТО. Потоа слушнавме како Русија се обидела да организира пpoтести минатата година. Така ја направиме нашата одлука да му се јавиме и го контактиpaвме и потоа разбравме дека сака да продолжи да разговара со нас. Така што само го зачувавме неговиот телефон и разговаравме со него во текот на една година. Ние се сетивме за него.

Фуркан: Зошто одлучивте да го споделите видеото сега?

Алексеј: Мислиме дека нема да добиваме интересни работи од него и умopни сме од разговорите со него. Така што немаше специјален датум кога требаше да го споделиме видеото. Се е случајно. Така што имаме многу различни материјали со различни светски лидери, па нашата одлука да го постираме денес видеото беше случајна.

Фуркан:Како ги избирате вашите жppтви, го видов вашиот ТВ канал видов дека имате многу видеа, како ги избирате вашите жpтви?

Алексеј: Вие викате жpтви, некои луѓе ги нарекуваат жpтви, но тие се жртви на шеги и зафрканции. Ние ги избираме според нашиот принцип, најпрвин треба да станува збор за интересна личност. За нас Зоран Заев беше непознат пред да го видиме во нашите вести. Ние ги избираме според нивната популарност. Гледаме дека некои светски лидер кажува нешто и го избираме само поради тоа, се обидуваме да го исконтактираме и да се шегуваме со него.

Фуркан: Гледам дека сте се шегувале со многу луѓе, имате ли некој дрруг интерес во случајот на нашиот премиер? Или тоа само го правите поради забава?

Алексеј: Ние го сторивме тоа само поради забава, се разбира станува збор за шега. Но исто така бевме заинтересирани што тој мисли за Рушија и мешународната политика. Што тој мисли за многу нешта. Ние побаравме од него да ни каже дали мисли дека Русија се вmeшала во внатрешните работи на Македонија и што би сакале да направите со референдумот, како ќе ги броите гласовите, што ќе се случи на референдумот. Но тој почна да разговара со нас многу искрено и направи многу нешта кои ние не ги побаравме од него.

Фуркан: Во ред, јас гледам вие се шегувате со високи претставници кои можат да кажат нешта кои можат да создадат пpoблеми, особено во региони како Балканот. На пример некои работи кои нашиот премиер ги кажа за Косово и Србија, дали сте загppижен за тоа?

Алексеј: Знаете дека ние не сме специјалисти за Балканот. Ние понекогаш патуваме низ Балканот и сме слушнале многу работи, поентата е што Македонија, Црна Гора, Србија тие треба да ни бидат и ќе ни бидат пријатели бидејќи нашите народи сакаат да бидат пријатели. И за пpoблемите, не направивме никакви пpoблеми за земјите со кои се шегувавме. На пример се имаме шегувано со Хрватскиот премиер, Црногорскиот премиер претходно и премиерот на Косово и многу други луѓе.

Фуркан: Имате ли други видеа од политичари на Балканот кои што не сте ги споделиле?

Алексеј: Во моментов не, но балканската тематика ни е интересна и веројатно во иднина ќе контактираме некој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова писмо е посветено на луѓето кои се во првата линија во борбата против заразната пандемија која одзема животи. Го пишувам поради мојата желба, морална совест, но пред се обврска, како човек да упатам јавна багодарност до секој еден од вас кој се жртвува себе си, својот живот и судбината на своите семејства за да ги спасите нашите животи и животите на нашите семејства.

Мицкоски изрази благодарност до здравствените работници: Вашиот деноноќен труд спасува животи!

Претседателот на најголемата политичка партија во земјава ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

На овој ден Гаврил се јави во архангелска светлина и ѝ рекол на Марија дека е одредена од Бога да го роди Спасителот. Во чест на таа блага вест што ангелот и ја пренесол на Света Дева Марија, црквата го востановила празникот Свето Благовештение, што се празнува точно девет месеци пред Божик.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска е Благовец- празникот на мајките!

Свето Благовештение попознат како Благовец — христијански празник. Се вбројува...

Билјана Беличанец-Алексиќ во периодот од 2013 до 2017 година ја извршувала функцијата градоначалник на Општина Кисела Вода. Таа беше актерка во Драмскиот театар Скопје и мајка на две деца.

ЕДНА ГОДИНА ОД СМРТТА НА БЕЛИЧАНЕЦ- Туфи никогаш нема да биде заборавена!

Пред една година на денешен ден Македонија ја потресе веста за смртта на една од најпознатите...

Џонсон бил сместен на интензивна нега поради „постојани симптоми на коронавирус“, јавува Даунинг стрит.

ВЛОШЕНА СОСТОЈБАТА НА БОРИС ЏОНСОН: Британскиот премиер итно пренесен на интензивна нега!

Британскиот премиер Борис Џонсон е сместен на интензивна нега поради корона вирусот. Премиерот...