Концесионерот ќе инкасира 220 милиони евра за 15 години, само од скопските клиники!

Објавил: Данаил Михајловски | 26 ноември, 2019 13:16

ВИДЕО: Филипче и Дончев ќе ја дадат стерилизацијата на 15 годишна прескапа концесија?!

Фото/Текст извор: ©магазин

До редакцијата на Магазин стигна дојава за подготовката на “штетен и прескап“ договор за јавно-приватно партнерство на стерилизиацијата, кој веќе министерот Филипче и директорот на ФЗОМ Ден Дончев го спремаат за потпишување со албанската фирма Евита, а со кој се предвидува енормен скок на цените за оваа услуга. Цената на стерилизацијата на еден сет на инструменти потребни за хируршка интервенција која сега изнесува 6,8 евра, доколку се потпише договорот ќе рипне на фантастични 150 евра. Според информациите од клиниките, за една операција во просек се користат по 5 стерилизирани сетови, што значи дека трошокот за стерилизирани инструменти од денешните 34 евра по операција, ќе поскапи на 750 евра по операција. Тоа ќе мора некој да го плати, болниците преку својот буџет, т.е. граѓаните како даночни обврзници кои го полнат буџетот. 

Во дојавата до Магазин се отвора и сомнежот за брзањето на министерот Филипче и директорот Ден Дончев да го објават тендерот за стерилизација на само еден ден пред стапувањето на сила на новиот закон за јавни набавки и брзањето пред изборите да се најде приватна фирма за милионски поскапи суми за концесија со обврзувачки клаузули што ќе му трае до 2034 година. Изворот на Магазин тврди дека дел од директорите на хируршките клиники во Скопје посочиле на проблемите со коишто ќе се соочат кога ќе почнат да пристигаат астрономските цени и фактури од од овој бизнис проект, кој граѓаните и пациентите може да ги чини многу скапо. Ваквото јавно-приватно партнерство во здравствениот сектор повеќе личи на приватизација на дел од здравствените услуги за кои сите граѓани плаќаат здравствено осигурување преку своите даноци. Потпишување на ваков ексклузивен договор ќе значи монополизација на услугата за стерилизација, потрошен материјал и инструменти за период од 15 години, што е спротивно на ЕУ-регулативите за здравство. Но, најголемиот ризик е за ниските буџети на болниците кои со прескапите давачки и фактури можат да бидат испразнети од мистериозни странски компании.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Министерката Шеќеринска денес по којзнае кој пат се бламираше и покажа основно незнаење. Таа знамето на Американската држава Аризона го претстави за Македонско!

Голем скандал и тежок срам. Шеќеринска како потсмев на социјалните мрежи

Министерката Шеќеринска денес по којзнае кој пат се бламираше и покажа основно незнаење....

1200 евра месечен хонорар за амбасадорот Виктор Габер, по 1000 евра месечно за Проф. Људмил Спасов и за Доц.д-р Ана Чупеска!

СКАНДАЛ: Советникот на Димитров зема плата колку претседателот Пендаровски!

Кој како си ја наредил, толку пари ќе си лапне. Магазин дојде до документи кои укажуваат...

“Пуцко Петрол“ е во сопственост на Исмаил Јахоски, кој 1996-2005 беше градоначалник од СДСМ, а од 2009 е градоначалник од ДУИ, на Пласница, најсиромашната општина во МК.

За фирма на градоначалник од ДУИ не треба лиценца за тендери

По случајот со Министерството за одбрана, кога пред две години порталот МКД.мк откри...