Sam-Целосно електричен урбан трицикл за урбаните возачи

Објавил: Сања Кукиќ | 10 февруари, 2019 10:30

(Видео) Што прави светот, а што се вози во Македонија!

Фото/Текст извор: ©онлине-магазин

Додека во Македонија се возат увезени половни возила кои се едни од најголемите загадувачи на воздухот, светската технологија во електричната автомобилска индустрија се повеќе напредува.

Sam е  целосно електрично урбано возило ќе го смени начинот на кој патувате. Sam е трицикл со светла како на бубалка во кој може да се возат двајца. Со едно полнење со Sam можат да се поминат околу 100 км. Батеријата се полни до 40% за само еден час, а целосно за пет часа.

Можете да го полните на стандардни пиклучоци од 120V. Но, најинтересниот момент кај електричниот трицикл Sam е тоа што е направен од материјали кои може целосно да се рециклираат. Sam веројатно е иднината на урбаниот транспорт во пренаселените градови каде што повеќе нема место за домови, а уште помалку за стандардни автомобили.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Иновации

Ова е прв закон во светот кој овозможува чипирање на одреден број делови на телото на човечката популација.

УДАРНА ВЕСТ: Американскиот парламент го одобри чипирањето на луѓе со аутизам и Алцхајмерова болест!

Иако најпопуларните и највлијателните медиуми, години наназад тврдеа како чипирањето...

Големината на микрочипот изнесува колку зрно ориз. Оваа технологија за прв пат беше претставена во Шведска во 2015 година, така што имплантите сѐ повеќе се користат во секојдневниот живот.

СТРАШНО: Швеѓаните ги заменуваат личните карти , со вградување на микрочип во рацете!

Како што објави агенцијата Франс прес, веќе повеќе од 3.000 луѓе во Шведска изминативе...