Нев Нешкоска реши да ги запраша своите пријатели од сите држави од светот што ќе прават на 30 септември, сите до еден, на Македонски јазик го дадоа својот одговор, бојкотирам

Објавил: Мирко Бачиќ | 27 септември, 2018 11:09

(Видео) Што ќе прават граѓаните на светот на 30 септември?

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Глобалното движење “Ние сме Македонија” на оригинален, забавен начин го презентираше својот став за бојкот на претстојниот референдум.

Имено македонската дијаспора одамна се изјасни дека ќе го бојкотира штетниот Договор од Преспа кој самиот по себе иницира променана Уставното име на Република Македонија и негирање во своето постоење на Македонската нација.

Последниот видео проект на активистката Нев Нешкоска, оди токму во тој прилог.

Иако на 30 септември право на глас има само електоратот во Македонија, таа ги запраша своите пријатели од низа земји што ќе прават во недела.

Одговорите и дијалектот од Македонскиот јазик на кој се добиени ќе ве насмеат, испраќајки гласна и јасна порака што треба да се прави на 30 септември.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо!

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно...

Според член 174 од Законот за внатрешни работи, „работникот, со писмена изјава до Министерството за внатрешни работи, може да побара да му се продолжи договорот за вработување најмногу до навршување 45 години пензиски стаж, без оглед на неговите години на возраст“.

По „брза постапка“ е пензиониран началникот на Секторот за организиран криминал во МВР

На началникот Лазе Велковски, кој работел на неколку од последните акции за заплена...

На средбата беше истакнато дека влезот во НАТО дополнително ја подобрува сигурноста и предвидливоста за нови инвестициски вложувања.

Заеднички економски проекти од регионално значење во фокус на средбата на Заев и Битиќи со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот...

На средбата премиерот на Шпанија, Педро Санчез истакна дека неговата земја е силен поддржувач на Македонија во остварувањето на оваа цел нагласувајќи дека поддржува почеток на преговорите и за Македонија и за Албанија во исто време.

Заев – Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно

На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Македонија и...