За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег.

Објавил: Стојче Бушин | 4 април, 2020 10:26

ВИКЕНД МЕТЕО: Врнежи од дожд, од понеделник промена на времето!

Фото/Текст извор: ©Magazin

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег.

Ќе дува умерен ветер од северен и од североисточен правец и истиот повремено ќе засилува.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 12 денес и од 7 до 14 утре.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно а ќе има услови и за повремени но послаби врнежи од дожд. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 10 степени денес и околу 12 степени утре.

Потоа од понеделник се очекува значително постабилно време и без врнежи, максималните дневни температури ќе бележат тенденција на постепен пораст. Наутро пак истите ќе бидат пониски и понатаму на некои места ќе се спуштаат под нулата.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и релативно топло. Во текот на ноќта ќе има услови за локален слаб дожд а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 26 степени.

Променливо облачно и топло време- попладне дожд!

Во текот на денешниот ден во нашата држава ќе имаме променливо облачно и топло време....

Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето!

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Еве каков ќе ни биде месец јуни се до крајот!

Според најновите анализи кој се направени со помош на најпрецизните метеоролошки...

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...