Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи.

Објавил: Стојче Бушин | 30 мај, 2020 9:12

ВИКЕНД МЕТЕО: Нестабилно време со врнежи од дожд низ целата земја!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди. Од пладневните часови пак ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, локално ќе има услови за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град.

Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец, истиот особено на запад повремено ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 20 степени.

Потоа и во следните неколку денови времето ќе се задржи променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка на град. Температурите на воздухот и понатаму ќе бидат под просекот, истите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 23 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од 26 до 33 степени.

Временска прогноза: За викендот на повеќе места нестабилно со пороен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните...

Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Времето денеска: Услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност и со слаб...

Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала...