Ова е официјален документ на Викиликс, кој открива дека Груевски рече дека ќе го стори тоа, но дека народот не би дознал за тоа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 јули, 2020 18:52

Викиликс објави доказ дека Груевски платил на албански терористи!

Фото/Текст извор: ©опуштено.мк

Како што е објавено во документите на Викиликс, поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, постигнал договор во 2007 година со лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој е претставник на македонските Албанци, објави Опуштено.мк.

Понатаму се наведува дека владата на Македонија ќе негира какво било учество во овој договор

Во 2007 година (една година пред предвремените парламентарни избори закажани од Груевски), Груевски му вети на Али Ахмети дека доколку влезе во коалиција со него, ќе предложи закон во Собранието со кој ќе се обезбеди социјална помош за припадниците на ОНА кои учествуваа во немирите во 2001 година во Македонија. година и законот за двојазичност (албански јазик низ цела Македонија).

Ова е официјален документ на Викиликс, кој открива дека Груевски рече дека ќе го стори тоа, но дека народот не би дознал за тоа.

„Груевски изрази подготвеност на владата што ја предводи да им обезбеди„ работа и пари “на луѓето предложени од партијата ДУИ“, се вели во документот, заедно со прифаќањето на законот за двојазичност.

Понатаму се наведува дека владата на Македонија ќе негира какво било учество во овој договор

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата...

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран...