Додека официјално Скопје носи амандмани за негирање на сопственото етничко малциство во Грција, Македонците од Лерин бараат воведување македонски јазик во училиштата во Грција

Објавил: Мартин Попоски | 13 ноември, 2018 11:40

Виножито бара воведување македонскиот јазик во училишта во Грција

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Главните барања на партијата на Македонците во Грција за признавање на македонското малцинство и на македонскиот јазик, за воведување на нивниот мајчин јазик во образовниот грчки систем и натаму остануваат главните цели.

За таа цел Виножито до грчките власти ќе испрати и петиција за признавање на македонскиот јазик и воведување во државните училишта.

На третиот конгрес на Виножито, што викендов заврши во Горно Врбени, Леринско, беше одлучено партијата да учествува на наредните избори за европскиот Парламент во Грција, доколку за тоа успеат да соберат доволно пари.

На конгресот во Централниот комитет беа избрани и седум нови членови, што во партијата се толкува како голем успех затоа што сѐ повеќе млади Македонци почнуваат да се интересираат за активностите на партијата.

Јоргос Пападакис, беше кандидиран за потпретседателското место на Европската слободна алијанса (ЕФА), асоцијација на малцинските партии во Европа.

Виножито од грчките власти уште еднаш ќе побара регистрација на Домот на македонската култура во Лерин.

Судот за човекови права ви Стразбур веќе донесе решение Домот на македонската култура да биде регистриран од грчките судови. Грција одбива да даде дозвола за регистрација и работа на Домот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Ивица Дачиќ, шефот на српската дипломатија едвај извлекол жива глава и тоа во два наврати за 12 часа. Прво во Сомалија, во Могадиши шреживеал терористички напад на екстремистичката група Ал Шабаб, за по неколку часа подоцна, на патпт за Србија, дошло до дефект на авионот поради што мроале принудно да слетаат во Атина.

Дачиќ има 10 животи: Едвај извлече жива глава во крвавиот напад, а по неколку часа драма во авион

Ивица Дачиќ за 12 часа прежиевал терористички напад во Сомалија, во кој загинаа шест...

Имено, Весна неколку пати бегала од насилниот сопруг во сигурна куќа. Подоцна се развеле, а тој замина, по што Весна останала сама со децата.

Мајка и нејзините ќерки близначки пронајдени мртви – полицијата сведоци на ужасна глетка

Пронајдени мртви три тела во стан во Виена. Како што пишуваат тамошните медиуми, во...

„Ќерко, време е да ја дознаеш вистината, не те посвоив, туку те купив. Прости ми и најди ги вистинските родители и сестра ти, изјавил на смртна постела еден жител на Ниш.

Ќерко, не те посвоив, те купив за 30.000 марки – шокантна исповед на татко од смртна постела!

Средовечен маж од Ниш шокираше со својата приказна која ја чувал цел живот, но пред...