Вирусот Корона е за жал многу заразен. Поразен е од грип, помалку од заушки и рубеола, а да не зборуваме за сипаници.

Објавил: Мартин Попоски | 2 април, 2020 19:11

ВИРУСОЛОГ АЛЕКСЕЈ ПОТЕКИН ОТКРИВА- ОВА Е НАЈГОЛЕМАТА ЛАГА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©Foto: Profimedia/ printscreen/youtube/ Эхо Москвы магазин.мк

Мислам дека дојде време, како биолог, кој долго време се занимавам со вируси на универзитет, да кажам неколку збора за коронавирусот.

Ќе се обидам да го сторам тоа во неколку тези, иако многумина веќе кажаа скоро сè на оваа тема.

1. Ова не е коронавирус што го предизвика САРС во 2002 година. Во моментов, овој вирус убива луѓе, но во умерени количини. Во светот, многу луѓе умираат од туберкулоза, маларија и др секој ден, но ние не ги следиме овие бројки одблизу како смртта на коронавирусите затоа што сега е нов вирус и е агресивен.

2. Вирусот Корона е за жал многу заразен. Поразен е од грип, помалку од заушки и рубеола, а да не зборуваме за сипаници. Во нашата глава, податоците за смртност од овој вирус предизвикуваат аларми. Сепак, оваа пандемија е далеку поблага отколку што претрпеа нашите предци.

Убива луѓе со нарушен имунитет (како и секоја заразна болест) и умерено ја намалува популацијата во постарата возрасна група. Дури и пред 100 години, човештвото ќе го сметаше ова како Божја промисла.

3. Вирусот еруптираше од една земја и точките на раст се појавија ширум светот. Беше неизбежно. Патем, не треба да се плашиме од зборот „пандемија“ – тоа само значи дека случаи на заболување се откриени ширум светот, а не дека човештвото се соочува со истребување. Во секој случај, ќе има мал процент од населението на секоја земја, но износот ќе биде значителен. Карантинот има за цел да не ги достигне италијанските фигури за кратко време. Безбедносните мерки што ги преземаат многу европски земји се невидени. Основната цел е да се намали товарот на болка кај масовните епидемии и да се намали бројот на заразени лица.

4. Стапката на смртност од вирусот корона е реална. Никој во возраста на социјалното вмрежување не може да го намали или зголеми овој број – луѓето чии најблиски страдале од овој вирус веднаш би контактирале и би сметале едни со други. Покрај тоа, индикаторите за вкупниот број заразени луѓе се потценети затоа што многу луѓе имале асимптоматски реакции на вирусот или не биле во можност да го идентификуваат. Но, сега се откриени и следат многу случаи. Сепак, ова е исто така добро, затоа што колку повеќе оние што не се „факторизираат“ на заразени статистички податоци, толку е помал процентот на смртни случаи.

5. Овој вирус нема никаква врска со човековиот развој и не „избега“ од лабораторија. Како што луѓето паничат, лабораториите низ целиот свет ги откриваат деталите за овој вирус. Поточно, факт е дека сето тоа започна со инфекција во Кина – тоа е, дека некој јадел некое лошо животно таму. Или едноставно јаделе нешто на пазар каде што чудна храна се чувала во ужасно лоши хигиенски услови.
Потоа, вирусот од тоа заразено животно се префрли во нов домаќин и почна да дејствува агресивно. Покрај тоа, ако еднаш премине меѓуперспективна бариера, вирусот исто така ќе прескокне друга, истовремено прилагодувајќи се на својот нов домаќин. Некаде во тој ланец на сопственик / домаќин ќе најде маж. Ова не е првиот вирус што потекнува од кинескиот пазар. Можеби Кина ќе ги реорганизира сега и повторно, можеби ќе имаме среќа што овој вирус е всушност толку благ.

6. Коронавирусот нема да исчезне. Карантинот нема да го уништи. Нема лек за тоа, како и повеќето вируси. Вакцината ќе дојде (мислам лето), но масовно вакцинирање нема да има барем до крајот на годината, бидејќи времето на тестирање не треба и не може да се намали. Ова е причината зошто поголемиот дел од популацијата е осудена да се разболи од овој вирус. Но, ова е важно затоа што колективниот имунитет е најдобриот лек за заразни болести (колку повеќе луѓе се разболуваат и добиваат имунитет, толку помалку нови инфекции ќе има). Не верувајте во гласините за повторни инфекции. Имунитетот мора да се развие на вирусот на корона.

Вирусот Корона е за жал многу заразен. Поразен е од грип, помалку од заушки и рубеола, а да не зборуваме за сипаници. Во нашата глава, податоците за смртност од овој вирус предизвикуваат аларми.

7. Вирусот Корона не личи на вирус на грип. И затоа тој нема да го задржи човештвото во карантин со децении. Најверојатно ќе следи вообичаениот пат на инфекција – колку подолг пат, толку полошо се појавуваат симптомите. И, новите форми ретко ќе се појават и нема ефикасно да ја надминат имунолошката бариера што се појавува по првата инфекција. Но, околу половина година (според моја проценка), ќе имаме вистинска епидемија. Постепено, вирусот ќе стане дел од секојдневниот живот, многумина ќе го преокупираат и животот ќе започне да се враќа во нормала.

8. За среќа, децата имаат поголема веројатност да се разболат од вирусот корона. Малкумина од нас ќе завршат во болницата. Од тој мал број, дел ќе умре. Ништо повеќе од грипот, при што најнепријатната пневмонија го придружува овој вирус. И како што веројатно веќе разбравме, групата на луѓе со висок ризик се оние од 75 години и повеќе, особено со некои придружни заболувања.

9. Од гледна точка на биологијата, ако ги гледаме луѓето како еден од животинските видови, вирусот корона не треба да се смета воопшто како нешто премногу опасно. Убива луѓе со нарушен имунитет (како и секоја заразна болест) и умерено ја намалува популацијата во постарата возрасна група. Дури и пред 100 години, човештвото ќе го сметаше ова како Божја промисла.

10. Затоа, карантинските мерки се оправдани. Светот нема да пропадне ако останете дома.

Не ја мешајте самоизолацијата со целосен прекин на социјалните активности. Овој вирус не го парализира животот. Нема потреба да купувате годишни резерви на храна во продавниците, тие очигледно нема да бидат затворени и тогаш ќе бидете принудени да фрлате храна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Со крвна плазма досега се третирани 661 пациент. Со ваквиот највисок чин на хуманост, граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на тие кои во моментот се борат со коронавирусот.

ДАРУВАЊЕТО КРВНА ПЛАЗМА НАЈВИСОК ЧИН НА ХУМАНОСТ, ДОСЕГА ОБЕЗБЕДЕНИ 802 ЕДИНИЦИ, ТРЕТИРАНИ 661 ПАЦИЕНТ

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици...

„Постојат многу конвенционални лекари кои не го сакаат тоа што го зборувам“, вели тој, па раскажа како пред дваесетина години бил на работ на смртта.

Сега крвниот притисок ми е 125/80: Д-р Несторовиќ откри како ја излекувал хипертензијата

Во голема исповед пред ТВ-камерите во емисијата „Говорница“ проф. Д-р Несторовиќ зборуваше...