Важни информации!

Објавил: admin@magazin | 1 февруари, 2021 15:40

ВИРУСОЛОГ ТАЊА ЈОВАНОВИЌ: Во текот на летото ќе можеме да одиме на одмор, за време на процесот на вакцинација важно е да се носат маски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вирологот и член на кризниот штаб во Србија Тања Јовановиќ, денес истакна дека очекува поповолна епидемиолошка состојба од средината на март и стекнување колективен имунитет во текот на летото.

Со голем оптимизам, мислам дека за еден и пол месец ќе можеме да влеземе во не-ковидна болница и да организираме практична настава за студенти. Мислам дека ќе можеме да одиме на одмор на лето”, рече Јовановиќ.

Таа изјави дека е задоволна од почетокот на процесот на вакцинирање и посочи дека одзивот на граѓаните е голем!

Јовановиќ посочи дека по втората доза на вакцината, граѓанинот може да се смета за заштитен од инфекција и додаде дека е важно да се носат маски и за време на процесот на вакцинација.

Вистина е дека ниту една вакцина не обезбедува 100% заштита и во таа смисла се препорачува да се носат маски за време на процесот на вакцинирање.

Доколку сте успешно вакцинирани, што може да одредите со тест што покажува колку антитела имате после вакцинацијата, вие апсолутно не можете да го пренесете вирусот. “, изјави Јовановиќ за телевизијата К1.

Запрашана за потешките форми на несакани ефекти врз вакцината, Јовановиќ рече дека граѓаните најчесто пријавувале црвенило, болка, оток, а имало и неколку случаи кои доцнеле оток на лимфата.

Таа посочи дека никој од пациентите не бил хоспитализиран по вакцинирањето, како и дека никој од нив досега нема развиено сериозна клиничка слика.

Информациите што ги добивме од националното тело ги следат несаканите ефекти, а укажуваат на тоа дека немаме сериозни компликации од процесот на вакцинирање“, рече Јовановиќ.

Исто така, укажува на тоа дека пациентите кои се алергични на пеницилин или одредени лекови и храна можат да примат вакцина, но дека е важно да го известат лекарот за алергии, со цел да се следи курсот по вакцинацијата.

Јовановиќ наведува дека пациентот што има акутно заболување, за кое е потребен соодветен третман и терапија, не треба да се вакцинира во тој временски период.

Што се однесува до децата, вели таа, не се направени никакви клинички студии на таа популација!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...