Имено тој е еден од оние кои бараат поагресивно однесување кон Кина. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 јули, 2020 10:46

„Вистината ја кријат како и за Чернобил“: Американци откриваат шокантни тајни за коронавирусот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

66- годишниот Стив Бенон кој е еден од оние кои му помогнаа на Трамп за победата на претседателските избори во 2016 година а воедно и негов поранешен советник, тврди дека новиот Ковид-19 всушност е побегнат од лабораторија од Вухан, а воедно и кинескиот град го нарече „биолошки Чернобил“, при што, во однос на смртноста, „нултата точка“ била околу лабораторијата.

– Како и во Чернобил, се обидуваа да сокријат што се случило. Независно од тоа дали вирусот дошол од пазарот или од лабораторијата во Вухан, Комунистичката партија на Кина и нејзините натамошно одлуки се одговорни за убиство со предумисла, смета Бенон.

Имено тој е еден од оние кои бараат поагресивно однесување кон Кина. 

Експертите од кинеската лабораторија во Вухан „побегнаа“ на Запад и во рацете на западните разузнавачки служби, тврди Стив Бенон.Знам дека некои бегалци соработуваат со Федералното истражно биро (ФБИ) за да се утврди што точно се случило на Институтот во Вухан, рече Бенон.

Сето ова е сомнително бидејќи Тајван на 31 декември официјално ја извести СЗО за тоа дека во провинцијата Хубеј, постои некоја епидемија. Центарот за контрола и превенција на болести во Пекинг е известен на втори или трети јануари, но одлучиле да не ја објават информацијата и да потпишат трговски договор со САД, рече Бенон.

Тој вели дека сега разузнавачките служби собираат докази за тоа дали вирусот се проширил случајно односно побегнал од лабораторија во Вухан, при експеримент за развој на вакцина и лекови против вирус од типот САРС.

– Мислам дека разузнавачките агенции имаат информации во електронска форма и дека потполно анализирале кој имал пристап во таа лабораторија. Мислам дека имаат убедливи докази.Луѓето од тие лаборатории ја напуштиле Кина и Хонгконг од средината на февруари. Американската разузнавачка служба, МИ5 и МИ6 настојуваат да соберат сеопфатни докази против Кина, за што ќе им треба многу време. Ова не е филм за Џејмс Бонд, додаде тој.

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...