Повремено ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе засилува.

Објавил: Сара Фемина | 23 февруари, 2021 8:22

ВИСТИНСКАТА ПРОЛЕТ ПРОДОЛЖУВА – НО ОД САХАРА СЕ ОЧЕКУВА ТРАНСПОРТ НА ПРАШИНА И ПЕСОК ВО АТМОСФЕРАТА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со натпросечно високи температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен.

Повремено ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе засилува.

Во Скопје и околината денес, како и во следните денови ќе се задржи претежно сончево и стабилно време. Повремено ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец кој на моменти ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 18 степени.

Напомена: Во текот на следните денови од Сахара кон нашата територија ќе се изврши транспорт на прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Сепак утре и во четврток во попладневните и во вечерните часови на МНОГУ МЕСТА ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

ВНИМАВАЈТЕ: ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ ПРОДОЛЖУВААТ – НО ДОАЃА ГОЛЕМО ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

Многу високите температури на воздухот продолжуваат и понатаму и во следните денови...

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42 степени, додека во најтоплите предели истите има услови да се искачат дури и над 42 степени.

МАКЕДОНИЈА ВО ОПАСНА ФАЗА ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ – ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА СЕДМИЦА!

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица времето во Македонија ќе...

Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град. Локално ќе наврне ГОЛЕМО количество на воден талог (над 30 л/м2), со што можни се и локални поплавувања.

ДОАЃА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН, МНОГУ ДОЖД И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

Голема промена на времето и тоа под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН воздушен бран ќе има во...