Снег падна и на планинските места во Црна Гора но и во Македонија, додека температурите значително се намалија!

Објавил: Стојче Бушин | 14 октомври, 2020 8:46

ВИСТИНСКА ЗИМА НА БАЛКАНОТ: ПАДНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ СНЕГ ЗА ОВАА СЕЗОНА

Фото/Текст извор: ©Метео Аларм/Магазин.мк

Падна првиот поголем снег ширум Балканските планини за оваа сезона, снег падна во многу планински региони во Хрватска и во Босна.

Во повисоките предели веќе навраа и над 15 сантиметри снег а снежната граница се спушти дури до 800 м.н.в, со што врнежи од снег се регистрирани и во некои градови во Босна. Што се однесува до температурите на воздухот, истите се невообичаено ниски за овој дел од годината.

Сето ова е проследено и со засилен ветер од северен правец!

Снег падна и на планинските места во Црна Гора но и во Македонија, додека температурите значително се намалиа.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук пробил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали е македонското здравство преде свршен чин? Како мисли минсигтерот Филипче да се бори против епидемијата, во вакви катасторфални услови.

Страв и трепет во Битолската Болница, двајца на приемно на инфузија заедно со два лешеви

Магазин дојде до еклузивни фотографии, каде се гледа голготата на Македонското Здравство. Имено...

Изразувањето сочувство е едно од правилата за добро однесување, кое произлегува од домашно воспитување и општествената норма што треба да се почитува, особено ако сте носител на важна и одговорна функција во државата.

Стоилковиќ: Срамно однесување на Заев и Пендаровски по смртта на српскиот патријарх Иринеј!

Претседателот на Демократската партија на Србите и пратеник Иван Стоиљковиќ остро...

Оттука, со право можеме да прашаме, што е следниот чекор на патот кон Европа? Да почнат ниту да не ги огласуваат слободните работни места надвор од партиските штабови!?

Левица утре поднесува 61 барање за надзор до инспекторат за труд поради партиски вработувања во училиштата

Одамна се зборува за партизацијата на јавните служби, и одамна истата состојба сè...

Самото сервисирање на долгот (исплата на рати и камати) изнесува околу 30% од јавните приходи.

Предложениот лек за должничката криза е поопасен од самата болест од која е зафатена македонската економија

Јавниот долг забрзано се движи кон неодржливост. Нетранспарентноста, неотчетноста...