На пристаништето во Сиднеј као и секоја година, така и годинава повеќе од милион луѓе се собраа да ја честитаат новата 2020 година, со надеж да биде подобра и по успеашна.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 декември, 2019 16:35

ВИСТИНСКИ СПЕКТАКЛ: Во Сиднеј 12-минутен огномет за дочекот на 2020 година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Додека нас не делат неколку часа до одбројувањето и дочекот на Новата 2020 година, жителите на Австралија веќе ја дочекаа.

Спектакуларен огномет во Сиднеј…

Како и секоја година така и оваа во Сиднеј можеше да се забележи спектакуларен огномет што се одржува на Сиднејското пристаниште. Годинава не беше сјајна за жителите на Сиднеј но сепак тоа не беше пречка и покрај смртоносните пожари кои принудија илјадници да бараат засолниште на плажите да бидат откажани прославите.

На пристаништето во Сиднеј као и секоја година, така и годинава повеќе од милион луѓе се собраа да ја честитаат новата 2020 година, со надеж да биде подобра и по успеашна.

И жителите кои живеат во околината на Сиднеј можеше да се забележи исклучителниот спектакл што ја осветли и познатата зграда на сиднејската опера.

Планираниот огномет доцнеше 15 минути поради силниот ветер.

Новата година ја дочекаа ти жителите на Нов Зеланд беше меѓу првите каде пристигна 2020, а во Оукленд беше подготвен спектакуларен огномет од Скај тауер.

Поради најавените протести во Хонг Конг, властите наредија популарниот огномет да биде ооткажан.

2020 година си ја честитаа и жителите на јужнопацифичкиот остров Самоа и Божиќните Острови во Тихиот Океан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.