Прва доза вакцина вчера примиле 1.450 граѓани.

Објавил: Сара Фемина | 11 јуни, 2021 21:07

ВКУПНО АПЛИЦИРАНИ 431.174 ДОЗИ ВАКЦИНИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 177.020 ГРАЃАНИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.

Вкупно се аплицирани 431.174 дози вакцини, а ревакцинирани се 177.020 граѓани.

Вчера вкупно се вакцинирале 10.065 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 1.450 граѓани.

Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 447.543 граѓани.

Со последните бројки 48% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.

Со последните бројки 42% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина

Со последните бројки 35% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина

Пријави се на vakcinacija.mk, бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Со оваа го подобруваме животот на овие пацинети, но и им овозможуваме лекување дома, бидејќи досега за ваков вид на хируршка интервенција одеа во странство. Пациентката кај која денеска беше изведена првата операција се разбуди и добро се чувствува.

На клиниката за неврохирургија успешно вграден стимулатор на нервот вагус

Министерството за здравство информира дека денеска на Клиниката за неврохирургија,...

Спуштањето на рамката на години за лицата кои се вакцинираат, ќе ја намали веројатноста да и младите го шират вирусот. Со вакцинација се овозможува заштита од преносливост на новите соеви и заштита од тешка форма на болеста или смртен исход.

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВАКЦИНАЦИЈАТА ЌЕ СЕ ОДВИВА БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ – ЗДРАВСТВЕНИТЕ ДОМОВИ НА ТЕРЕН

Почнувајќи од понеделник (12 јули), вакцинацијата во државата ќе се одвива без закажување...

„Во моментов во болницата во Гевгелија хопситализирани се само две бебиња, поради возраста, а околу 20 деца се на терапија, но истите не се задржани во болница.

Респираторна инфекција кај 50 деца и бебиња од Гевгелија, лекарски тим од Скопје дополнително ќе ја испитува состојбата

Во моментов во болницата во Гевгелија хоспитализирани се само две бебиња, поради возраста,...

Пациентот е во добра општа состојба, нема температура, на почеток имал само кашлица, и не покажал други симптоми на вирусот. Поради контакт со него, изолација и е одредена на неговата сопруга.

Велешанецот со индиски сој на Ковид-19 имал контакт само со сопругата

Велешанецот на возраст од 43 години, позитивен на Ковид-19, а кај кого е докажан делта...