понеделник, 22 јули 2019

MK/ EN/ DEСвоето право на глас во странство ќе можат да го остварат вкупно 1.782 граѓани

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 март, 2019 10:15

Вкупно 1.782 граѓани ќе може да гласаат за претседателските избори во странство

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Државната изборна комисија ваквата одлука ја донесе по завршување на рокот за поднесување пријави за гласање во Дипломатско – конзуларните претставништва и конзуларни канцеларии на Република Северна Македонија во странство на 14-ти овој месец.

Вкупниот број на граѓани кои извршиле Јавен увид во Избирачкиот список за претседателските избори кој траеше во периодот 23 февруари до 14 март е 53.972 граѓани.

На седницата на Државната изборна комисија донесе Упатството за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатските листи за предвремените избори за градоначалник на Општина Охрид, Ново Село и Дебар, Упатството за работа на општински изборни комисии и изборна комисија на Градот Скопје, Одлуката за утврдување на максималниот износ на средствата потребни за изнајмување на простории во приватна сопственост за спроведување на гласање и Одлуката за објавување на описите на избирачките места.

Во однос на поднесените барања за добивање овластување за набљудувачи за Претседателските избори 2019 година, на оваа седница за разгледување беше ставено Барањето од ОБСЕ Канцеларија за демократски институции и човекови права – Мисија за набљудување на избори и истото беше усвоено.

На седницата донесени и заклучоци за примена на следните акти: Упатство за гласање на немоќно или болно лице, Упатство за гласање на лица кои се наоѓаат на издржување мерка куќен притвор, Упатство за гласање на избирачи кои се членови на избирачките одбори кои го спроведуваат гласањето во Дипломатско – конзуларните претставништва односно конзуларни канцеларии, Упатство за утврдување на личниот идентитет на гласачот, Упатство за гласање на слепи лица и лица со оштетен вид, Упатство за примена на член 112-а од Изборниот законик за лица со посебни потреби, Упатство за распределба на рекламни паноа и билборди по пат на жрепка, Упатство за начинот и постапката за решавање приговори за спроведување на претседателските избори, Упатство за важечки и неважечки гласачки ливчиња и Правилникот за начинот на постапување на полицијата за време на спроведување на изборите, стои во соопштението на ДИК.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Ги повикувам Саше Ивановски Политико и Миленко Неделковски да ја објават наводната видео или аудио снимка (што ја поседувал Миленко демек), во која Орце Камчев ми дава 25.000 евра во кеш.

ГЕРОСКИ НАЈАВУВА ТУЖБА: Миленко Неделковски има “ВИДЕО” каде Камчев му дава на Героски 25.000 евра во кеш?

Новинарот Бранко Героски вечерва на социјалните мрежи ги повика Саше Ивановски Политико...

Кој го овласти премиерот сам да избира шеф на некое ново обвинителство, прашува Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството...

Обвинителството на 15. месецов отвори истрага против лицата Б.Ј и З.М, кои ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Првоосомничениот Б.Ј го товари и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Двајцата осомничени тргувале со влијание, убедувајќи луѓе кои се дел од истражна постапка дека се моќни кај јавен обвинител. 

КЛОПЧЕТО СЕ ОДМОТУВА: Запленет глисер во сопственост на второосомничениот во „Рекет“

По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Jас го пренесов мојот став и не ми е воопшто тешко тоа да го кажам сега и јавно, дека ако е тоа проблем, јас се сомневам дека тоа е причината дека јас зад помирувањето гледам амнестија за Заев и неговите, ако е тоа потребно, можам и јавно да кажам дека немам никаква намера и денес и во следните пет години да го амнестирам Зоран Заев ако направил криминал и кого било од неговите блиски соработници во партијата или во Владата ако направиле криминал. Тоа можам да го кажам и да се држам до тоа до крајот на мандатот – вели Пендаровски.

Пендаровски: Немам намера да го амнестирам Заев ако направил криминал

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Слободна Европа зборуваше за тоа дека...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial