Вкусен ручек за вашето семејство.

Објавил: admin@magazin | 17 септември, 2023 10:03

Вкусна зелка со мелено месо: Брзо е и лесно, еве што ви е потребно за да биде СОВРШЕНО!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Брзо и лесно за јадење од вообичаени состојки, што значи овие состојки се достапни преку целата година.

Зелка е ливкасто зелено или виолетово двегодишно растение, растено како едногодишно растение за своите глави со густи листови. Има потекло од дивата зелка, Brassica oleracea, и е тесно поврзана со брокулата и карфиолот.

Зелката најверјоатно била доместицирана некаде во Европа пред 1000 година пред нашата ера. До Средните векови, зелката станала важен дел од Европска кујна. Зелките генерално се берени во првата година од животниот циклус на растението, но растенија наменети за добивање на семиња се дозволени да растат до втората година, и мора да се чуваат одвоени од други растенија од истата сортна група, за да не се случи накрсно опрашување.

Состојки:

1 глава од зелка
300 гр домати
1 кромид
500 гр мелено говедско месо
сол и бибер
масло
зачини по желба

Подготовка:

1. Излупете ја зелката и ситно исецкајте ја.
2. Исецкајте ги доматите – можете да користите конзервирана или замрзната. Излупете го и исецкајте го кромидот и ставете го целиот зеленчук заедно во подлабока тава.
3. Додадете малку вода и вриете, а потоа полека турете го меленото говедско месо, спуштајќи го во зготвената зелка.
4. Повремено мешајте. На крај додајте ги зачините по желба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.