Се подготвуваат измени на Законот за постапување со бесправно изградени објекти

Објавил: Узунов Бобан | 27 февруари, 2019 10:07

Владата брца во џебот на народот, нема повеќе легализација по едно евро квадрат ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Дивоградбите да не се легализираат по едно евро за квадрат, туку оние кои граделе бесправно да плаќаат комуналии според цените на општината и плус пенали оти не го почитувале законот. Ова е ставот на ЗЕЛС по однос на новиот нацрт-закон кој го предлага Владата за легализирање на објектите изградени до 2018 година.

Претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје Петре Шилегов, по завршување на седницата на Управниот одбор рече дека сите градоначалници едногласно одлучиле дека легализацијата мора да престане на начин но кој се одвиваше досега, односно по едно евро за квадрат. Според градоначалниците нацрт-текстот не ги задоволува потребите на општините ниту биле предвидени сите ситуации, па затоа ќе се работи на негови измени и доработка. 

За нас е важно да нема легализација за едно евро, ниту да ставаме временска рамка до која година ќе може да се легализираат дивоградби. Така стимулираме на определен начин незаконско градење – рече Шилегов. Дали со ова им се овозможува само на богатите граѓани да ги легализираат дивоградбите, а посиромашните кои кои едвај изградиле дом ќе останат без покрив над главата ?

-Посебна работна група од пет градоначалници заедно со Министерството за транспорт и врски ќе работи на изнаоѓање на законско решение како бесправно изградените објекти да бидат внесени во правниот систем. Нашиот став е дека покрај комуналиите кои законски си ги плаќаат граѓани, оние кои граделе диво да платат плус и пенали и тоа најмалку 50 отсто од цената на комуналии. 

Како што кажа Шилегов можност за легализација ќе имаат оние градби кои можат да бидат вклопени во Деталниот урбанистички план, односно не се наоѓаат во забранети и заштитени зони за градба. Ако не влегува градбата во ДУП-от, ќе се урива.

Според податоците на ЗЕЛС во земјава има околу 70.000 дивоградби.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев како претседател на СДСМ и градоначалник на Струмица, според наведеното во документацијата, бил замешан во купопродажба на гласови во која исто така учествувал и брат му Вице Заев.

Нова Бомба од Ларис Гајзер: Во 2014 г, Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности.

“Купопродажба на гласови во Македонија” Досие за Заев, омилениот премиер на ЕУ,...

Од Агенцијата за храна и ветеринарство за Фактор велат дека редовно земаат мостри за лабораториско испитување при увоз или при сомнеж, но дека вршат и инспекциски контроли на готови производи.

Не е само отпадот проблем, Македонија увезува и отпад од месо?

Само Лани Македонија увезла  речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински...

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина...

Тој, според пријавеното, се договорил и во Гостивар и платил една од договорените рати. Подоцна, скопјанката не се појавила на договорената средба во Скопје и не му се јавувала повеќе, по што сфатил дека е измамен.

„Дај ми пари и ќе ја вработам девојка ти“ – Гостиварец падна во рацете на измамнци!

Преку социјалните мрежи лесно можете да дојдете до измамници, таков пример се случил...