Се подготвуваат измени на Законот за постапување со бесправно изградени објекти

Објавил: Узунов Бобан | 27 февруари, 2019 10:07

Владата брца во џебот на народот, нема повеќе легализација по едно евро квадрат ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Дивоградбите да не се легализираат по едно евро за квадрат, туку оние кои граделе бесправно да плаќаат комуналии според цените на општината и плус пенали оти не го почитувале законот. Ова е ставот на ЗЕЛС по однос на новиот нацрт-закон кој го предлага Владата за легализирање на објектите изградени до 2018 година.

Претседателот на ЗЕЛС и градоначалник на Скопје Петре Шилегов, по завршување на седницата на Управниот одбор рече дека сите градоначалници едногласно одлучиле дека легализацијата мора да престане на начин но кој се одвиваше досега, односно по едно евро за квадрат. Според градоначалниците нацрт-текстот не ги задоволува потребите на општините ниту биле предвидени сите ситуации, па затоа ќе се работи на негови измени и доработка. 

За нас е важно да нема легализација за едно евро, ниту да ставаме временска рамка до која година ќе може да се легализираат дивоградби. Така стимулираме на определен начин незаконско градење – рече Шилегов. Дали со ова им се овозможува само на богатите граѓани да ги легализираат дивоградбите, а посиромашните кои кои едвај изградиле дом ќе останат без покрив над главата ?

-Посебна работна група од пет градоначалници заедно со Министерството за транспорт и врски ќе работи на изнаоѓање на законско решение како бесправно изградените објекти да бидат внесени во правниот систем. Нашиот став е дека покрај комуналиите кои законски си ги плаќаат граѓани, оние кои граделе диво да платат плус и пенали и тоа најмалку 50 отсто од цената на комуналии. 

Како што кажа Шилегов можност за легализација ќе имаат оние градби кои можат да бидат вклопени во Деталниот урбанистички план, односно не се наоѓаат во забранети и заштитени зони за градба. Ако не влегува градбата во ДУП-от, ќе се урива.

Според податоците на ЗЕЛС во земјава има околу 70.000 дивоградби.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...