Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа ги извести лозарите дека на владиниот Економски совет владата договори дополнителна мерка за интервентен откуп на грозје, кое ќе биде преработено во вински дестилат и гроздов сок!

Објавил: Стојче Бушин | 20 септември, 2020 20:45

Владата договори дополнителна мерка за интервентен откуп на грозје

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Со конкретни мерки се грижиме за лозарите. Ќе одвоиме дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје наменето за преработка од средства обезбедени од Програмата на Владата за справување со последиците од кризата со КОВИД-19, вели премиерот Заев!

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа ги извести лозарите дека на владиниот Економски совет, владата договори дополнителна мерка за интервентен откуп на грозје, кое ќе биде преработено во вински дестилат и гроздов сок.

Остануваат да важат и претходно договорените 2 денари за вранецот и смедеревката, кои ќе бидат исплатени од Програмата за директни плаќања и 2 денари субвенција за откупено грозје, средства кои ќе бидат исплатени до крајот на оваа година преку Програмата за справување со кризата од КОВИД-19.

Посветени сме на тоа да реагираме веднаш и да преземаме чекори и мерки во интерес на лозарите, за да градиме партнерски однос и да креираме политики коишто ќе го унапредуваат земјоделието и стандардот на земјоделците, вели Заев!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјоделие

Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот.

Заев од Росоман: И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра

Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска...

Парите ќе им легнат на сметките на тутунарите во текот на денешниот ден, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски.

Почнува исплатата на 30 милиони евра субвенции за над 19 илјади тутунопроизводители!

30 милиони евра субвенции се исплатени на 19 илјади тутунопроизводители во Македонија....

Овие земји беа наши најголеми потрошувачи, а испораките запреа кога кратко беше воведена забрана за извоз на основни прехранбени производи заради појава на пандемија.

Започна извозот на брашно од Србија во регионот: Првата количина тргна за Македонија!

Извозот на брашно од домашните мелници отиде во Република Македонија и Црна Гора и...