Во сабота, на 23 мај, забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19 часот до 05 часот наутро.

Објавил: Стојче Бушин | 22 мај, 2020 18:19

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Македонија повторно во карантин- ОВА Е ОДЛУЧЕНО НА СЕДНИЦАТА!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со Ковид-19, како и препораките на Комисијата за заразни болести, на денешната владина седница донесовме одлука за зголемена рестрикција на движењето на граѓаните за време на претстојниот празничен викенд, објави пред малку Оливер Спасовски!

Се забранува движењето на сите граѓани на целата територија на државата почнувајќи од недела, 24 мај, во 11:00 часот до вторник, 26 мај, до 05 часот.

Во сабота, на 23 мај, забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19 часот до 05 часот наутро.

Исто така претседателот на Турција најави четиридневен полициски час на ниво на целата држава за време на муслиманскиот празник Рамазан бајрам што ќе почне од сабота, на 23 мај и ќе трае до 26 мај.

Саудиска Арабија ќе воведе целосна забрана за движење за време на петдневното славење на Еид ал-Фитр, празник со кој се завршува рамазанскиот пост, со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ние веќе имаме отворено сериозни истраги, во областа на организираниот криминал и во областа на корупцијата.

ЕКСКЛУЗИВНО: МВР отвора истраги за носители на јавни функции, министерот Чулев гостин во ТВ21 (ВИДЕО)

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и...

Оттука, иницијативата на Владата за прогласување на овие две планини за национални паркови може да се окарактеризира само како предизборна манипулација на граѓаните.

Прогласувањето на Шар Планина и Осогово за национални паркови се само предизборна манипулација!

Има бројни причини зошто не треба да се верува на оваа Влада. Наводната грижа за животната...