Владата на Србија донесе Одлука за ограничување на нивото на цените на основните прехранбени производи, заштитна опрема и средства за дезинфекција, а списокот содржи 36 категории на производи.

Објавил: Сара Фемина | 16 март, 2020 15:10

ВЛАДАТА ЗАБРАНИ: Овие 36 производи во продавница НЕ СМЕАТ ДА ПОСКАПАТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ограничени цени за основни прехранбени производи, заштитна опрема и средства за дезинфекција. Ограничувањето важи за период од 30 дена.

БЕЛГРАД – Владата на Србија донесе Одлука за ограничување на нивото на цените на основните прехранбени производи, заштитна опрема и средства за дезинфекција, а списокот содржи 36 категории на производи.

Одлуката, која беше донесена вчера во Службен весник, да се спречат нарушувањата на пазарот или да се отстранат негативните ефекти од нарушувањата на пазарот врз снабдувањето со коронавируси, ги ограничуваат цените на големо и мало на основните средства за живот.

Владата на Србија донесе Одлука за ограничување на нивото на цените на основните прехранбени производи, заштитна опрема и средства за дезинфекција, а списокот содржи 36 категории на производи.

Ограничувањето важи за период од 30 дена, а на списокот се вклучени брашно од пченица, леб, јадење сончогледово масло, бел шеќер, сол , вода, зеленчук и овошје, потоа тестенини, свежо месо и месни производи, риба.

Списокот потоа вклучува кравјо млеко обложено со топлина (пастеризирано и стерилизирано), млеко во прав, јогурт, пилешко јајца, храна за бебиња, сапун, шампон, паста за заби, детергенти, ракавици (и додатоци за облека и облека) изработени од пластика.

На списокот се наоѓаат и пелени за деца и возрасни, марамчиња, крпи (ролни и парчиња), тоалетна хартија, маски, пластика со филтер за текстил, капаци, текстил за хируршка употреба, хируршки костум за хартија, маски за хартија, гумена заштитна облека , гумени нараквици, хируршки нараквици и други.

Мерките се применуваат и на текстилни хируршки костуми и други средства за дезинфекција, асепсол, алкохол и заштитни очила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Ова значи дека од ноќеска на полноќ малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68,50 денари, Еуросупер БС-98 ќе чини 70 денари, додека Еуродизел ќе се точи за 60 денари по литар гориво.

Од полноќ поскапуваат горивата

РКЕ со својата најнова одлука ќе изврши зголемување на цените на нафтените деривати...

Настанот беше организиран од страна на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија и од Општина Центар.

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА КОАЛИЦИЈА ПО ПОВОД 76 ГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ И НА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕТО НА БОРЦИТЕ НА АНТИХИТЛЕРОВАТА...

Денес се навршуваат пет години од кобниот 9 мај 2015 година и антитерористичката акција која започна рано утрината во 04.30 часот во саботата на 9 мај и траеше непрекинато 28 часа, сè до 10 часот во неделата на 10 мај.

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР ВО “ДИВО НАСЕЉЕ“

ПОМЕН ЗА ВЕЧЕН СПОМЕН ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР ВО “ДИВО НАСЕЉЕ“ Денес е Ден...