Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат. Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските

Објавил: Мате Парлоф | 29 декември, 2022 16:46

ВЛАДАТА И МОН ПОВТОРНО ГИ ИЗВИСИЈА СТУДЕНТИТЕ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

После вчерашната ситуација во Студентскиот дом „Пелагонија“ каде што голем број на студенти се соочија со здравствени потешкотии по труење со храната од мензата, денеска се соочивме со уште едно разочарување за студентите.

Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат.
 
Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските средства кои не беа изедначени со новата сума, ниту тие средства беа исплатени а ниту новите рати за стипендии кои ги добија студентите денес не беа по изедначената сума, односно ја добија истата сума како лани, за која Комисијата за Спречување и Заштита од Дискриминација утврди дека е дискриминаторска.
 
Резултати за новоподнесените апликации за стипендии сеуште нема, иако првиот семестар од академската година заврши, а резултатите од истиот лани МОН ги објавија во месец Октомври!
 
Сè уште нема укинивање на рестриктивните мерки кои важат за штедење на електрична енергија во Студентските Домови, и студентите таму сеуште живеат со рестрикции, со млако парно, млака/ладна вода и со исклучени лифтови и решоа!
 
Студентите повторно се извисени од надлежните институции пред празниците кои следат.
 
Студентски отпор бара неотповиклива оставка од Министерот за Образование и Наука, Јетон Шеќири и разрешување на директорот на ДСД „Скопје”, Виктор Велевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.

Се уште не се соопштени детали од надлежните институции. Првите информации се очекуваат од брифингот на МВР со новинари, кој треба да се одржи денеска.

Командир, заменик командир и осум полицајци уапсени на Табановце: најдени пари во кутии од цигари

Командир, заменик командир и осум полицајци вчера се уапсени на граничниот премин...

Владата на ВМРО-ДПМНЕ немаше да имаме девизни резерви. Значи, структурните политики од некој друг период се најдоа и во услови на тековни кризи. Интервенциите со девизните резерви за заштита на курсот биле и ќе бидат нешто за што има консензус во економијата, кој не спаси од уште повисока инфлација. Но, не се спасиме од неуспешноста на Владата да преземе навремени мерки, енергетскиот менаџмент да испорача струја и од не навременоста на НБРМ да преземе и комуницира јасно со јавноста дека ја затега монетарната политика со сите можни инструменти. Кај нас сегашната ситуација е како после свадба тапани.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема оправдување за високата инфлација, таа е неуспех на Владата и централната банка

Нема оправдување за високата инфлација. Таа е неуспех на Владата и централната банка,...