Најмногу средства ќе добијат организаторите на прослави. Експертите велат помош треба да има, но сега не е вистински момент да се доделуваат овие пари.

Објавил: Владо Марин | 1 август, 2021 9:40

Владата одобри помош за рестораните, туристичките агенции и дискотеките

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Владата одобри милиони евра помош за над 100 ресторани за свадби, 17 ноќни клубови и за околу 260 туристички агенции.

Најмногу средства ќе добијат организаторите на прослави. Експертите велат помош треба да има, но сега не е вистински момент да се доделуваат овие пари.

Сметаат дека мора да се штеди затоа што се уште не се знае што ќе донесе есента за кога се најавува нов бран.

Според Реџепи овие сектори беа најпогодени од пандемијата, но во моментов фунцкионираат, а откако ќе помине есента ќе се добие јасна слика кои дејности ќе бидат приоритед да бидат поддржани.

Според одлуката на Владата рестораните за прослави ќе добијат 840 илјади евра, над 130 илјади евра ќе добијат ноќните клубови, а близу 830 илјади евра ќе им бидат доделени на 260 туристички агенции. За ваучери за работниците со ниски примања, одобрени се дополнителни 370 илјади евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Согласно планот со управување на Светското природно и културно наследство на Охридскиот регион се намали интензитет на градба на станбени згради во Охрид.

Раст на цените на становите, од 1500 до 2000 евра квадрат на охридската ривиера

Цените во Охрид за новите станови се движат од 1200 до 1500 евра по мкв во централно градско...

-Гарантирам дека во јануари цената нема да се покачи на ниво на кое одредени медиуми или, пак, поединци сакаат да го покажат за да креираат страв кај народот. Ние како што докажавме на 1 јули и на 1 јануари ќе докажеме дека цената ќе биде се уште најниска во целиот регион и ќе обезбедиме доволно електрична енергија за да продолжи да тече нормалниот живот онака како што треба, изјави Битиќи по отворањето на „Иновацискиот и бизнис форум Пеперутка".

Од 1 јануари за сметка за струја планирајте од 300 до 500 денари плус секој месец

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи гарантира дека цената на електричната...