И додека наголемо се купува, домашното производство на струја опаѓа. Од утрово не е функција ниту блок 1 од РЕК Битола.

Објавил: Сара Димитрова | 19 ноември, 2022 19:58

Владата уверува дека увозната струја е поевтина, Мицкоски обвинува дека се трошат пари на скапа струја

Фото/Текст извор: ©sitel

Македонија повторно купува струја. За три недели ова е трета и досега највисока набавка од над 30 илјади мегават часови. Тие ќе се користат во период од 21-ви до 27-ми ноември. Списоците со фирми-понудувачи се уште не се достапни. Претходно за увозна струја за десетина дена ЕСМ плати околу 9 милиони евра, а приближно толку пари ќе чини и оваа набавка.

И додека наголемо се купува, домашното производство на струја опаѓа. Од утрово не е функција ниту блок 1 од РЕК Битола.

„Се работи за планско исклучување заради санација на кондензаторот и на дел од цевководниот систем во постројката. Преземени се сите чекори со цел интервенцијата да биде кратка и ефикасна и в понеделник блокот повторно да биде на мрежа“, велат од ЕСМ.

Дотогаш ќе работат останатите капацитети кои се преполовени. Не работи ниту третиот блок на РЕК Битола, а во ремонт се и термоелектраните Неготино и Осломеј. Дупката ќе се покрива со веќе купената струја до недела.

Од Владата и натаму стојат на ставот дека подобро е да купиме, отколку да произведиме струја во ТЕЦ Неготино. Иако, произведената струја таму чини 240, а берзанската е околу 300 евра за мегават час.

„Привремен увоз се прави затоа што во домаќинско управување со енергетската криза мора да следите што се случува на пазарот. Ако на пазарот имате електрична енергија каде што берзанската цена е пониска од производствената, сулудо е вие да произведувате со повисока цена.“ – Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања

Мицкоски пак обвинува дека дека владата набавува екстремно сакапа струја, иако имаше поинакви ветувања. За Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ состојбата со хидроелектраните е загрижувачка. Нивното ниво, според него, е 18%.

Комплетно е потрошена водата, работиме со еден блок во Битола и нешто ситно во енергетика за затоплување на источниот дел на Скопје кој што се затоплува преку ЕСМ, во делот на Автокоманда, Маџари, Железара. Среќа во целата несреќа е што времето се уште не е до толку студено. Замислете да паднат температурите под 5 степени, што ќе правиме тогаш? – прашува Мицкоски.

Инаку, планот на државата е од први декемри да бидат ставени во функција сите капацитети за производство на струја, а како ќе продолжиме по нова година, засега надлежните не знаат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено, во новиот Закон за заштита на потрошувачите, донесен во СКРАТЕНА собраниска постапка со европско знаменце, на сите трговци во државата се наметнува обврска амбалажите, налепниците, сертификатите, декларациите, гарантните листови и останатата документација на производите да ја испишуваат и на албански јазик и неговото писмо.

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА Владејачката...

Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и поранешниот министер за здравство Бујар Османи, актуелен вицепремиер за европски прашања и и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската Унија!

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БУЈАР ОСМАНИ ОСОМНИЧЕН ВО НОВА ИСТРАГА НА СЈО „ПАЦИЕНТ“

Во истрагата под кодно име „Пациент“, една од шесте што ги објави денеска Специјалното...

За настанот, како што велат оттаму, е информиран Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот

Украдено возило на Итната помош од кочанската болница, полицијата го пронашла по петчасовна потрага

Неколку часа по пријавената кражба, во 8:30 часот утринава, полицијата го пронашла возилото...

Помеѓу граѓаните кои го забележале доаѓањето на германскиот претседател имаше такви кои веднаш прокоментираа дека станува збор за ,,луксузното возило на Груевски”, а градоначалникот Јанчев за ,,Фокус” потврди дека се работи за истото возило.

Со „мерцедесот на Груевски” Штајнмаер дојде во Кавадарци!

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер вчера попладне...