За многу години!

Објавил: Сара Фемина | 20 јануари, 2021 9:58

Владика Партениј: Ви посакувам на сите благодатно стоење пред Господа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„О, прекрасни дарови“ – пееме во една песна од канонот на претпразненството на Богојавление – „о, благодат Божествена и љубов неискажлива! Ете, Создателот и Владика, со вода ме очистува, со оган ме просветлува, и со Божествениот Дух ме усовршува, откако Безгрешниот во Јордан се облече во мојата природа“. Така што, ние не смееме да се плашиме за своите гревови, туку во покајание на Бога да Му ги принесеме, за Он да ги очисти.

Сега имаме слобода кон Него да пристапуваме и пред Него да стоиме. Но, да ѝ го придружиме на таа слобода и благословениот трепет, чувството дека стоиме пред Господа, трепетот со кој Јована Крстителот и бесчувствениот Јордан се вратија назад, кога му рече Господ на Својот слуга да ја положи раката на главата Негова.

Така и ние – да стоиме пред Господа, со чувство дека сме крајно неподобни и недостојни, сврзани со телесни похоти и страсти, но како што Крстителот ја испружи својата рака, да го положиме и ние нашето срце и нашите мисли пред Христа.

И како што со својот допир на Господа се освети и Јован; како што водите на Јордан со влегувањето на Христа во нив примија од Неговата светост, така и ние биваме осветувани, допирајќи се до Него и дозволувајќи Му да влезе во нас.

Ви посакувам на сите благодатно стоење пред Господа и вистинско духовно просвештение од Оној, Кој заради нас денес се крштева во Јордан!

– Владика Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Се верувало дека тој ги штити лозјата и градините од разни штети и несреќи (болести, инсекти, градоносни облаци и сл.), поради што луѓето го славеле и во негова чест изведувале многу интересни обичаи.

ДЕНЕСКА Е СВЕТИ ТРИФУН, ЗАШТИТНИК НА ГРАДИНАРИТЕ И НА ЛОЗАРИТЕ

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што...

Големиот христијански празник - Водици, се слави на 19 јануари, со традиционално фрлање за Светиот крст, но поради пандемијата со коронавирусот, годинава оваа традиција нема да се одржи.

Ноќта пред Водици е најмоќната ноќ во годината: Сè е можно, ако го направите ова!

На деветнаесеттиот ден од јануари, православните верници го слават Богојавление, Водици. Големиот...

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот Богојавление (Водици) на граѓаните од православната вероисповед.

Вторник неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за...