За разлика од изминатите денови, денес ќе биде за неколку степени посвежо и максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Објавил: Мирко Бачиќ | 25 октомври, 2020 13:47

ВЛАЖЕН ВОЗДУШЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ДОЖД НАВРНА ВО ВАШЕТО НАСЕЛЕНО МЕСТО

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во текот на ноќта како и во текот на денешното попладне, под влијание на влажен воздушен бран од запад и од северозапад на повеќе места имаше повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде и со умерен интензитет, па така досега најмногу дожд наврна во Скопје – Петровец и тоа 6 л/м2, потоа во Охрид 5, Пожаране и Тетово 4,  Скопје – Зајчеврид 3, Претор и Крива Паланка по 1 л/м2 и на другите места количеството на врнежи беше под 1 л/м2 воден талог.

Понатаму сеуште ќе има повремени локални врнежи од дожд, локално ќе има услови за развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

За разлика од изминатите денови, денес ќе биде за неколку степени посвежо и максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност!

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: И ВО СЛЕДНИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СТАБИЛНО И БЕЗ ВРНЕЖИ

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и...

Освен Македонија, од студениот Арктички бран е зафатен целиот Балкански Полуостров, во делови од Балканот како и од Македонија изминатиов викенд провеа и првиот снег на помала надморска височина.

СТУДЕНИОТ БРАН ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС: РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Студениот бран кој се спушти од Арктикот и ја зафати нашата територија денес наутро...

Ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец, кој наизразен ќе биде Долж Повардарието.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: МАКЕДОНИЈА СЕ ПОВЕЌЕ ПОД ВЛИЈАНИЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН ОД АРКТИКОТ

Територијата на нашата држава е се повеќе под влијание на студениот бран кој се спушта...

Еден од постудените градови утринава е и Битола и Скопје – Петровец каде се измерени температури од околу -5 степени.

ПРОДОРОТ НА ПОЛАРЕН ВОЗДУХ ОД АРКТИКОТ КОН МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНА – ИЗМЕРЕНИ СЕ -10°C

Продорот на поларен воздух од Арктикот кон нашата државава веќе започна уште утринава...